Частина 1. Назва, береги, дно та клімат Чорного моря.
Частина 2. Про морську воду Чорного моря.
Частина 3. Рівень вод, течії, хвилі і водорості Чорного моря.
Частина 5. Тваринний світ Чорного моря (закінчення).
Перш ніж почати опис тваринного світу Чорного моря, необхідно зупинитися на деяких загальних особливостях, властивих морським організмам. Ці особливості викликані пристосуванням до середовища (великої густини, солоності морської води). Майже всі тваринні організми використовують розчинений у морській воді кисень. Багато хто з них є драглистими, тобто зовсім не мають скелета; ціла низка інших веде сидячий спосіб життя - вони пристосувалися таким чином до умов, коли їжа приноситься до тварини струмом води.
Колір водних організмів, як правило, відповідає кольору навколишнього середовища. У верхніх шарах вони або прозорі (медуза), або блакинті, сріблясті, сині, або з білим черевцем і темною спинкою, щоб їх важко було розрізнити і зверху і знизу. У тварин, що мешкають на темних грунтах, забарвлення темне. Морські коники і голки, що плавають серед водоростів, мають бурий, або буровато-зелений колір.
Цікавим є те, що жоден організм не міг би плавати, не виробивши для цього особливих пристроївь, оскільки питома вага чистої плазми становить 1,02 - 1,06, тобто більше питомої ваги морської води. Пристрої для плавання можуть бути різні. Медузи, наприклад, щоб плавати у процесі еволюції набули збільшений вміст води в організмі (до 90 відсотків їх ваги складає вода). Риби для полегшення ваги тіла мають усередині повітряні мішки, наповнені майже чистим киснем. Пасивно плаваючі організми "зацікавлені" в максимальному терті об воду, вони мають багато виростів, активно плаваючі повинні для зменшення тертя мати веретеноподібну форму тіла як у більшості риб. Не всі організми плавають за допомогою хвоста і плавників, деякі користуються для цього джгутиками, віями. Є серед водних організмів і "реактивний" принцип руху. Медузи, наприклад, плавають боком, із силою виштовхуючи зі свого дзвони воду шляхом його стиснення. Сидячі форми (губки, моховинки, балянуси) мають твердий важкий вапняний скелет.
Тепер розповімо про основних представників тваринного світу Чорного моря. Треба сказати, що хоча глибини моря безжиттєві (там мешкають тільки бактерії), а населений лише невеликий поверхневий шар, що становить 12-13 відсотків загального обсягу моря, життя у цьому шарі дуже різноманітне і багате. За кількістю видів тварин і рослин, знайдених у Чорному морі, воно займає проміжне положення між Середземним та Азовським, а вилов риби у розрахунку на гектар його поверхні в чотири рази перевищує вилов у Середземному морі: в Азовському морі виловлюється 80 кілограмів риби на гектар поверхні моря, в Чорному - 2 кілограми, в Середземному - 0,5 кілограма.
Цікаво простежити як убуває кількість середземноморських видів тварин і рослин із заходу на схід. У Середземному морі зустрічається більше 6000 видів організмів, у Чорному - 1500, в Азовському - 200, в Каспійському - 28, в Аральському тільки 2 види середземноморських організмів. Це говорить про те, що ці моря поступово відокремлювалися від Середземного моря у далекому минулому.
Почнемо опис тваринного світу із найбільш дрібних форм. До складу планктону, наприклад, входять ноктілуки, або ночесвітки. Одні нагадують ікринки риб діаметром меншим двох міліметрів. Ноктілукі - маленькі хижаки, вони швидко плавають за допомогою своїх джгутиків і поглинають ще більш дрібні організми. Скупчення ноктілуків створює в період теплої осені прекрасне, незабутнє видовище - світіння моря. Більш всього поширене світіння у північно-західній частині моря. Виникає воно при з'єднанні хімічної речовини - люциферин - із киснем. Якщо виділити і висушити люциферин, він може світитися незалежно від живого організму. Слово "люциферин" походить від імені Люцифер - Світоносець "Як відбувається світіння. У процесі окислення збуджуються атоми, їх деякі електрони переходять на нову орбіту, падаючи з якою, одні виділяють частинки світла - фотони. Світитися можуть не тільки дрібні організми. Відомо, що всі клітини живих організмів, зокрема й людини, виробляють випромінювання. В одних воно сильніше, в інших слабкіше. Бувають випадки, коли після інтенсивної роботи світиться піт. Відомо також, що клітини пухлин світяться значно слабкіше, і на цій ознаці заснований один із способів визначення ранніх стадій захворювання раком. Цікаво, що світло тварин холодне, біля 90 відсотків витраченої енергії переходить у світло (у звичайній лампочці розжарювання у світло перетворюється лише 4 відсотки, а в неонової лампі - 10 відсотків енергії). Ночесвітки дають іскристе пульсуюче світло, наче розлите по всій поверхні моря і підсилюється при невеликих хвилях (від додаткового подразнення світлоносних організмів).
Світитися можуть і деякі види бактерій. Їх світіння матове, плавне, розлите. Ці бактерії іноді спеціально розводяться в лабораторії на поживних сумішах. Колба, наповнена такими мікроорганізмами, випромінює настільки сильне світло, що при подібному освітленні не тільки можна читати, але навіть фотографувати.
Можуть світитися і більші форми, наприклад двостулковий молюск - каменеточець фолада, що живе в прибережних скелях. Деякі види медуз і реброплавів, що світяться вночі, наприклад, від подразнення хвилями в кільватерному струмені судна, створюють дуже ефектне видовище. Цікаві дрібні несвітлоносні форми - морські блохи. Встановлено, що в їхніх організмах міститься багато цінних речовин: протеїни, вітаміни, мінеральні солі. На дні моря живе кілька видів молюсків: устриці, мідії, Пектен, літоріна, тапес, модіолярії. Особливо багато молюсків у Керченській протоці, в північно-західній частині моря, на кавказькому березі. Ті з них, що живуть у прибійній зоні, прикріплюються до грунту міцними нитками - бісусами. Молюски - їжа багатьох риб. Відзначимо кілька біологічних особливостей устриць і мідій. Устриці живуть до 30 років. Вони гермафродити. Кожна особина приносить у рік сотні тисяч ікринок, які запліднюються іншою особиною. Устриці транспортабельні. Можуть обходитися без води до півмісяця. Мідії живуть менше, ніж устриці: 7 - 10 років. Роздільностатеві. Устриць і мідій спеціально розводять. З них виготовляють консерви та борошно для годівлі худоби та домашньої птиці. М'ясо цих молюсків має 12 відсотків білка, 2,5 відсотка жиру, 5 відсотків вуглеводів, а також глікоген (тваринний цукор), вітаміни В і С. Мушлі їхні містять солі кальцію, а також фосфор і залізо. При додаванні в їжу домашнім птахам і тваринам невеликої кількості борошна з устриць кури швидко додають у вазі, збільшується їх несучість, у овець зростає настриг вовни, а у корів - надій молока. Колгоспи і радгоспи, що примикають до північно-західної частини Чорного моря, виловлюють більше чотирьох тисяч тонн мідій на рік. Господарство з вирощування мідій створене в Очакові, експериментальний басейн Садкового типу з розведення устриць - у Ягорлицькій затоці
Цінні харчові якості молюсків були відомі ще в давнину. Їх стулки знаходять в залишках багать первісних стоянок людини. Китайці і римляни штучно розводили мідій і устриць, вважаючи це більш вигідним, ніж збір диких молюсків. У мушлях мідій іноді зустрічаються невеликі різнокольорові перлини, але їх якість нижче перлів, що добувається в тропічних водах. З перламутрових стулок устриць і мідій виготовляють ґудзики. Стулки дають також прекрасне добриво для полів.
На жаль, більш цінні з цих молюсків - устриці - на даний час витісняються менш цінними - мідіями. Причини цього процесу повністю ще не з'ясовані. Припускають, що тут грає роль набагато більша здатність до розмноження мідій у порівнянні з устрицями.
Цікаві "гребінці", або Пектен. Вони в змозі самостійно пересуватися, з силою ляскаючи своїми мушлями, виштовхуючи з них назад воду і "пролітаючи" над дном "ракетним" способом до півтора метра. З далекосхідного «гребінця» виготовляють приємні на смак консерви. У морського гребінця, на відміну від інших молюсків, близько сотні очей, причому невідомо для якої мети вони служать, тому що молюск цей сліпий. Якщо око видалити, на його місці виростає нове.
У Чорному морі водиться молюск рапана (нагадує великого равлика). Він часто зустрічається біля кавказьких берегів. Рапана їстівна. З неї можна приготувати смачний суп, а м'ясо її нагадує осетрину. Тіло рапани містить особливий пігмент, що забарвлює предмети в червоний колір. Змивається ця фарба з великими труднощами. У давнину з молюсків, близьких до рапан, що живуть у південних морях, добували пурпур для царських мантій. Рапана - не власне чорноморський молюск, а прибулець. Він поширився тут лише за останні 30 років. Вважають, що рапану привезли випадково на днищах суден із Далекого Сходу, де цей молюск широко поширений. Рапана - хижак, він знищує промислових молюсків - мідій і устриць. Молоді рапани просвердлюють мушлю устриці або мідії і випивають її вміст, а дорослі рапани виділяють отрутний слиз, яка паралізує м'язи двостулкового молюска і змушує його відкрити стулки. Рапана приносить користь тим, що поїдає мертву рибу, що опускається на дно, виконуючи роль санітара. Є у рапани в Чорному морі і вороги: риба піщанка поїдає памолодь рапани; чорноморський краб, обламуючи її мушлю, добирається до молюска; свердлить мушлю рапани губка Кліону. Багато хто вважає, що якщо прикласти до вуха мушлю рапани, то можна почути шум, що нагадує морський прибій, або "голос моря". Про це можна почути, наприклад, від продавців таких раковин, що використовують всілякі засоби для реклами. У дійсності ж ці раковини містять багато звивин, та є хорошими резонаторами на навколишні нас шуми, які ми не можемо почути за допомогою нашого недосконалого апарату - вуха.
Нещодавно за останні роки на Чорному морі з'явився новий молюск - мія. Зовні він нагадує мідію, в довжину має від 3,5 до 8 сантиметрів. Мія їстівна, промисел її ведеться в багатьох країнах, а в США її, розводять штучно. Знайдений цей молюск у північно-західній частині моря на глибинах 7 - 10 метрів на мулистих грунтах, навіть на таких грунтах, які насичені сірководнем. Поселення мії має, безсумнівно, позитивне значення. Припускають, що вона була завезена в Чорне море випадково з баластними водами, які судна брали в Атлантиці, в Південно-Західній Європі, де живе мія.
Багато, звичайно, бачили на стулках раковин морських молюсків - мідій або прямо на скелях щільні білі нарости, що складаються з окремих лусочок з зубчастими краями. Так виглядають поселення вусоногих раків-балянусів. Розміри кожного рачка - півсантиметра у висоту і стільки ж у діаметрі. На відміну від інших раків балянуси ведуть сидячий спосіб життя, щільно прикріплюючись до чого-небудь своїми панцирями. Їжа приноситься до них струмом води. Іноді балянуси прикріплюються до днищ суден, знижуючи їх швидкість. Доводиться час від часу проводити очищення підводної частини корпусу. Чого тільки не перепробували моряки усіх країн, щоб уникнути цих обростань! Вони змащували днища суден салом, воском, смолою ... До цих пір балянуси приносили людині тільки шкоду. Але недавно з'явився проект використання їх панцирів. Можна спеціально заготовити основу з дроту і, опустивши її в море, через деякий час отримати декоративні плити для оздоблення будівель або пристрою грат. основа буде щільно заповнена балянуси
Цікаві також моховинки, за зовнішнім виглядом нагадують мох, кущисті організми. Їх довгий час вважали рослинами. Моховинки поселяються колоніями на твердому грунті. Такі колонії можуть досягати величезних розмірів. Наприклад, так звана п'ятинога скеля в Керченській протоці, висотою з триповерховий будинок, складається з колонії моховинки-мембраніпори.
З кишковопорожнинних у Чорному морі водяться медузи та реброплави. Всіх їх об'єднує одна характерна особливість. Якщо в інших організмів травлення відбувається в кишечнику, то кишковопорожнинні влаштовані інакше. Вони мають тільки один отвір, що служить і для поглинання їжі, і для видалення залишків. За цю особливість організму вони і отримали назву кишковопорожнинних. Медузи поширені у всіх морях земної кулі. Їх можна зустріти як поблизу екватора, так і в Арктиці і в Антарктиці. Іноді медуз так багато, що вони, подібно балянусів, забивають водозабірні труби суден і берегових підприємств, що користуються морською водою. Скупчення медуз може досягати товщини 18 метрів. Іноді у невід разом із дрібною рибою (наприклад, хамсою) потрапляє стільки медуз, що неможливо відокремити від них рибу. Основними частинами тіла медуз є дзвін (мішок) і щупальця. У Чорному морі найчастіше зустрічається медуза з красивою назвою аурелія, що нагадує за формою блюдечко, посередині її навхрест проходять щупальця, і медуза пілема, що має купол і довгі висяі щупальця. На кінцях шупалец поміщаються ротові отвори. Перша з двох видів медуз не отруйна, а друга може завдати опік, схожий на опік кропивою. Опіки тропічних "родичів" цієї медузи смертельні для людини. На вигляд медузи пілеми досить безневинні істоти, насправді ж вони - хижаки, знищують черв'яків, рачків і рибок. На щупальцях медуз знаходяться особливі жалкі нитки, які мають загострений кінець, наповнений отрутою. Медуза захоплює рибку своїми щупальцями, вражає штрикальною ниткою і відправляє у рот. Однак спостерігаються випадки, коли ці хижаки є дбайливими «Няньками» для мальків риб, які вільно плавають під куполом медузи і рятуються там від ворогів. Їм треба тільки бути дуже обережними, щоб не потрапити на обід до своєї «няньки». Як і деякі інші морські організми, медузи безпомилково пророкують появу шторму. Вони сприймають зміну атмосферного тиску перед штормом і завчасно тікають на глибину Чорного моря. Говорячи про медуз, не можна не сказати про одну помилково поширену думку: натирання тіла людини медузою призводить нібито до вилікування ревматизму, радикуліту чи ще якихось хвороб. Подібні знахарські прийоми лікування ніколи не практикувалися в нашій медицині, і абсолютно даремно деякі курортники піддають себе цій неприємній процедурі.
З голкошкірих можна відзначити офіур, що нагадують за формою морську зірку. Харчуються вони мулом.
Цікавий рак-самітник. Він ховає своє м'яке черевце в порожню мушлю якого-небудь молюска. Коли він виростає і житло стає йому тісним, ??він знаходить собі нову раковину. Якщо під час сутички з ворогом він втратить клешню - вона через деякий час виростає у нього знову
Зустрічаються в Чорному морі і краби: мармуровий, кам'яний, трав'яний. Вони не досягають тут великих розмірів (зазвичай їх розмір не перевищує 20 сантиметрів). Тіло краба вкрите твердим панциром. Під час росту краба цей панцир кілька разів лопається, краб "линяє". У цей час він зовсім безпомічний і зазвичай ховається глибоко в тріщинах скель. Поступово у нього наростає і твердне новий панцир.
У південно-західній частині моря мешкають морські їжаки. Довгі гострі голки на спеціальних «шарнірах» прикріплені до тіла їжака. Хоча іноді вони стають здобиччю крабів, великих риб і морських птахів (птиці кидають їх зверху на скелі і розбивають панцир), але все ж їжаки непогано захищені від нападу своїми голками. Морські їжаки - "старички". Одні жили на землі 500 мільйонів років тому, коли в морях ще не було риб, а на суші наземних рослин. М'ясо морських їжаків вживають у їжу. Особливо цінується їхня ікра, яка за своїми цілющими властивостями суперничає з "коренем життя" - Женьшенем
На Чорному морі відомо 180 видів риб. Промислове значення мають: білуга, осетер, севрюга, оселедець, хамса, шпрот, тюлька, кефаль, барабуля, ставрида, скумбрія, камбала, пеламіда, тунець. Скумбрія, ставрида, пеламіда, тунець приходять навесні з Мармурового моря в Чорне, восени вертають назад: це теплолюбні риби, для них зимова чорноморська вода холодна. Наприклад, скумбрія приходить в Чорне море тоді, коли температура його води стає вищою 8 градусів, а зимує і метає ікру вона в Мармуровому морі.
Ставрида іноді зимує в південній частині Чорного моря. Там її ловлять на світло. Судно виходить на промисел з настанням темряви. Після того як прилади зареєстрували косяк ставриди, судно зупиняється, опускається невід та включається яскраве світло під водою. Через півхвилини починається масовий підхід риби. Вона реагує на світло в радіусі 40 метрів. Через півтори хвилини концентрація ставриди слабшає. При місяці ставрида погано реагує на світло.
Кефаль, оселедець і хамса (анчоуси) навесні йдуть із Чорного моря в Азовське на годівлю. Восени при зниженні температури води до 6 градусів риба повертається назад у Чорне море.
Осетрові риби метають ікру в річках Дон, Кубань, Дніпро, а лососеві заходять для цього в річки кавказького узбережжя. Для збільшення запасів лосося в Чорному морі в гирлі однієї з кавказьких річок - Чорної - проводиться вирощування мальків цих риб в особливих басейнах. З цією метою використовують іскру і молочко, взяті штучно у риб, що йдуть на нерест. Після підростання мальків їх випускають назад у річку, вони звідти потрапляють в море. Цей метод сприяє отриманню з тієї ж маси ікри набагато більшого числа риб, ніж у природних умовах. Подібним же чином вирощують рибців та шемаю на річці Псекупс.
Зупинимося трохи на акліматизації нових видів риб. У багатьох внутрішніх водоймах нашої країни проводяться роботи по збільшенню запасів цінних видів риб. Чорне море - теж внутрішня водойма, оскільки з'єднання його з океаном слабке. Для збільшення кількості риб у морі є два шляхи: поперше, Штучне її розведення, охорона молоді. На Чорному морі є такі господарства: Кизилташське, поблизу Анапи. для розведення кефалі (мальків кефалі вирощують там у басейнах на суміші солоної та прісної води), Чорноріченське, де розводять форель і лосося, і інші.
Другий шлях збільшення продуктивності водойми - акліматизація нових форм. Треба сказати, що проникнення нових форм і їх акліматизація відбувається здавна і відбувається стихійно в кожному морі, навіть у такому замкненому, як Каспійське. Деякі види організмів (морська трава зостера, молюск сердцевідка) проникли туди з Чорного моря ще в третинний період через Кумо-Маничською западину. У 1919-1920 роках на днищах катерів, перевезених залізницею з Чорного моря на Каспійське, переселилися креветки, а моховинки і балянуси перейшли по Волго-Донському каналу.
Перед тим як проводити переселення оцінюється, які стосунки складуться між організмами в результаті впровадження нової форми, чи не буде вона шкодити розвитку цінних в промисловому відношенні організмів.
Відомо багато випадків переселення риб. З Байкалу в Братське водосховище переселили омуля, з Балтійського моря в Аральське - салаку, з Чорного моря в Каспійське - кефаль. Ефективна акліматизація рослиноїдних риб, наприклад, білого амура та товстолобика. Вони тепер оберігають від заростання річки і канали Середньої Азії і в той же час є об'єктом промислу. Цікаво, що після вселення спостерігається "вибух зростання" - швидке збільшення чисельності, а потім становище стабілізується.
Риб переселяють не тільки в межах однієї держави, але і переправляють із країни в країну. Так, Радянський Союз відправляв рослиноїдних риб в багато країн - на Кубу, в Англію, Францію, Італію, НДР, ФРН, Польшу, Австрію, Угорщину, Ірак. Перевозять і інші види риб, не тільки рослиноїдних. Так, у США вивезли щуку, до Японії - байкальського омуля. Для збагачення нашої іхтіофауни ми купуємо ікру і молодь риб в інших країнах: в Данії і Чехословаччини - райдужну форель, в Японії - Айю, у Фінляндії - намайкуса, в США придбали для розселення в водоймах Кубані рибу-буйвола (буффало). Так її називають за велику вагу - до 40 кілограмів. Цю рибу планують переселити і в інші прісні водойми. Перевозять ікру і мальків зазвичай на літаках в целофанових пакетах і пінопластових контейнерах.
У Чорному морі теж живуть новосели - далекосхідний лосось (горбуша), балтійська тріска, японська рибка Айю, два види американських риб - стальноголовий лосось і смугастий окунь. Стальноголовий лосось - велика риба, що мешкає біля тихоокеанського узбережжя США, так само цінна, як сьомга, але більш витривала. Живе 8-10 років, досягає ваги 10-16 кілограмів при довжині до 1,2 метра. Після вселення в Чорне море окремі екземпляри цієї риби вже досягли ваги 6 кілограмів. Дуже перспективним є вселення американського смугастого окуня. Це одна з найцінніших риб Північної Америки. Живе 15-20 років. Самки зазвичай більші за самців, самці досягають ваги 18, а самки 50 кілограмів. Однак на перших порах треба охороняти молодь цих риб. Випущені спеціальні плакати, що закликають рибалок в разі піймання цієї риби випустити її в море і повідомити про це в інститути рибного господарства, що знаходяться в Москві та Керчі.
У Радянському Союзі вперше у світовій практиці була складена генеральна схема акліматизації риб. Згідно з цією схемою в Азово-Чорноморський басейн буде ще вселений кутум, аральський вусань та інші цінні риби.
В опріснених районах моря живуть судак, лящ, сазан, окунь, сом, щука.
Після війни з Чорного моря в Каспійське була перевезена кефаль. Вона прекрасно пристосувалася до нових умов. Тоді ж акліматизувалися камбала, креветки і черв'яки нереїди (їжа риб), перевезені з Чорного моря. У Чорному морі акліматизується зараз північна риба - тріска
Відзначимо кілька особливостей чорноморських риб. Найбільшими з них є тунці (до 500 кілограмів вагою) і білуги (до 800 кілограмів і навіть до півтори тонн). Тунця називають "золотою рибкою", хоча "рибкою" таку Тушу можна назвати, лише з великою натяжкою. Назву цю тунець отримав за смачне м'ясо. Восени тунець зустрічається у Керченської протоці. Тунець - один з найшвидших морських мешканців. Він розвиває швидкість до 90 кілометрів на годину, а, розігнавшись, вискакує з води і буває навіть залітає на палубу судна. Цікаво, що температура тіла тунця, на відміну від інших риб, вища температури води на 6 - 8. градусів
Білуги, крім великої ваги, відрізняються ще довголіттям. Живуть вони 70-80 років. Щоправда, порівняно зі щукою, що живе до 200 років, і морською черепахою, яка живе 400-500 років, вік білуги невеликий, але в порівнянні з тривалістю життя інших морських риб все ж він значний. Ймовірно, не багато хто знає, що вік риб визначають по лусці і по зрізу кісток. На цих частинах тіла риби є річні кільця, такі ж, як на деревах. Є вираз "реве, як білуга", але як не дивно, до білуги воно не має відношення. Реве НЕ білуга, а білуха - північний морський звір. Метає ікру білуга в тих же річках, що і інші осетрові. Ікра їх високо цінується. Однак бувають випадки, коли в м'ясі осетрових поселяється небезпечна бактерія ботулінус, отрута якої небезпечна для людини. Ця отрута знищується варінням, але при звичайному посолі не пропадає. При промисловому виготовленні баликів застосовуються методи, які повністю усувають можливість отруєння цими продуктами.
Зрідка зустрічається в Чорному морі і риба-меч. Вона має довжину до 5 метрів, важить до 350 кілограмів. Своїм двосічним мечем вона здатна пробити дерев'яний борт судна. Незрозумілою є лють, з якою ця риба нападає на судна. В Атлантиці така риба атакувала сучасний англійський танкер "Барбара" і зробила в його обшивці три пробоїни. У Тихому океані риба-меч кілька разів топила японські риболовецькі шхуни. Можливо, вона приймає судно за велику тварину, може китів? Адже бували випадки, коли зграя таких риб вбивала кита.
Цікава камбала. Цю рибу, плоску, що лежить часто на грунті, виділяє вміння швидко змінювати забарвлення під колір підстилаючої поверхні. У шкірі камбали є окремі пофарбовані клітини, які переміщаючись, змінюють її колір. Вчені надягали камбалі кольорові окуляри, і риби намагалися копіювати забарвлення своїх окулярів. Цікаво, що сліпі камбали бувають завжди чорного кольору. Вони якби бачать перед собою темряву і відповідно змінюють забарвлення тіла. Камбалу чогось вважають одноокою. Це невірно, у неї насправі два ока. Вага камбали до 15 кілограмів, живе вона до 25 років. Цікаво, що її мальки мають форму тіла, сплющену у вертикальній площині; поступово одна сторона тіла риби починає розвиватися швидше іншої, і камбала як би лягає на бік. Зустрічаються в морі і вугрі, річковий та морський, Річковий вугор має в довжину від півметра до півтора метрів і важить від 2 до 6 кілограмів. Харчуються вугрі рибою, раками, молюсками. М'ясо вугрів приємно на смак і містить вітамін А і до 22 відсотків жиру. Більшу частину життя він проводить в річці, але у віці від 6 до 9 років вугри з усіх річок Європи підкоряючись інстинкту виходять у море і направляються в далекий шлях до Атлантичного океану. Там у Саргасовому морі на глибині до 1000 метрів при температурі 7 градусів вугрі метають ікру. Потім вугрі вмирають, а мальки, що з'явилися з ікри поступово виносяться течіями до берегів Європи. Вони відрізняються прекрасно розвиненим нюхом. Це, як вважають вчені, допомагає їм безпомилково знаходити місця нересту за тисячі кілометрів. Проведені спеціально досліди показали, що вугрі, позбавлені зору, легко знаходять дорогу, а позбавлені нюху, втрачають орієнтування. Встановлено, що в європейських водах живуть тільки самки вугрів, а самці живуть в Саргасовому морі. Вчені Прибалтики, поселивши в закритих водоймах і самок і самців, намагаються перемогти інстинкт вугрів до таких тривалим переміщенням. Вугор - сильна й витривала риба. Якщо при піднятті її вгору по річці їй зустрівся водоспад або споруда, зведена людиною, вугор виходить з води і переповзає по березі сотні метрів. Винятково сильна тяга вугрів до моря. відвезені від моря на 80 кілометрів, вони безпомилково повертаються до нього головою і починають повзти. Їх не приваблюють маленькі водойми - бочки з водою і навіть озера, вони повзуть до моря. Вугор - хитра риба, Він любить прикидатися мертвим, а в зручний момент кусається.
Автор - Г.Г.Кузьминська, кандидат географічних наук; Краснодарське книжкове видавництво, 1977 ,
Книга викладена на сайт www.poezdnik.kiev.ua - «Водний туризм України» в 2004 році;. редакція Поєздника С., переклад Заставського С. у 2012 році
Частина 1. Назва, береги, дно і клімат Чорного моря. A> P>
Частина 2. Про морській воді Чорного моря. A> P>