Чорне море. Частина 5. Тваринний світ (закінчення).

(Викладено на сайт www.poezdnik.kiev.ua із незначними змінами та скороченнями)

Частина 1. Назва, береги, дно і клімат Чорного моря.

Частина 2. Про морській воді Чорного моря.

Частина 3. Рівень вод, течії, хвилі і водорості Чорного моря.

Частина 4. Тваринний світ Чорного моря (початок).

Серед риб, що не мають великого промислового значення, можна відзначити бичка, морського йоржа, морську голку, морського коника, колюшку, морського дракона, зеленушку - маленьку яскраву рибку здатну своїми зубами розгризати раковини молюсків, морського півня (або Трігла) з верхніми плавниками, що нагадують крила, і нижніми твердими плавниками, на які риба спирається, пересуваючись по дну, морського чорта - надзвичайно непривабливу рибу з великою зубастою пащею. Він стрибає по дну на передніх плавниках або сидить причаївшись і принаджує до себе рибу вусиком, який виганається та нагадує хробака. Морський чорт може проковтнути рибу таких же розмірів, як і він сам, а сам він досягає півтора метра в довжину. Морський чорт оселився в Чорному морі нещодавно. Вище вже говорилося, що Чорне море у геологічному відношенні молоде. Ось сюди поступово і переселяються організми, які не жили тут раніше. Для людини морський чорт не є небезпечним. Мешкає він на глибинах 30 - 50 метрів. Ікру він метає стрічками довжиною метрів десять. Оселилася тут і зовсім ще мало вивчена риба - спинорог.

Не тільки риби, але й інші організми переселяються в це тепле море, хоча деякі з них зовсім небажані тут. Наприклад, з'явилися кальмари десятиногі спрути, родичі восьминогів. Поки ще кальмари дуже маленькі - півметра в довжину, а в океані вони досягають десятків метрів. З'явилися і омари - раки довжиною до метра, кожна клешня яких досягає іноді 30 сантиметрів. Раки мають червоний колір і живуть на глибині декількох десятків метрів. Це - нічні хижаки, вдень вони сплять.

Багатьом рибам надані назви сухопутних тварин: є тут кіт і миша, коник, песик, лисиця. Морська лисиця, до речі, дуже схожа на морського кота, обоє вони відносяться до скатів. Скати мають ромбовидної форму тіла і довгий хвіст. Скат морська лисиця не отруйний, на відміну від свого родича - отруйними морського кота.

А ось риба барабуля, або султанка, - нешкідлива тварина. Вона не нападає на інші істоти і добуває собі їжу, розриваючи своїми твердими вусиками грунт дна.

Звіздар (якого інколи називають морською коровою) заривається глибоко в мул, виставивши на поверхню один лише вусик, що нагадує щетинистого хробака. Цим вусиком він привертає до себе маленьких рибок і заковтує їх.

Звичайні бички відрізняються своєрідною турботою про своє потомство. Самка метає ікру в затишному місці серед водоростів і каміння. Протягом одного-двох тижнів, поки не з'являться мальки, ікру охороняє самець. У цей час він сильно худне, оскільки погано харчується.

Морська голка і морський коник відрізняються від інших риб тим, що їхні самки відкладають ікру не в воду, а в особливі шкірні складки на спині самців і самці виношують ікру до появи мальків. Цікаві також очі морського коника і морської голки. Кожне з цих очей обертається самостійно. І коник і голка можуть дивитися одним оком в один бік, а іншим - в інший. На голку дуже схожий сарган, що має на відміну від неї подовжені щелепи. М'ясо сарганів дуже смачно. Кістки мають зелений колір.

Кам'яні, або морські окуні - невеликі рибки, які зазвичай тримаються серед скель і каміння, цікаві тим, що всі вони гермафродити, але дозрівання ікри й молок відбувається у них у різний час, і, таким чином, ця риба поперемінно виявляється то самцем, то самкою.

За останній час зроблено багато досліджень про життя риб. Наприклад, встановлено, що риба під час шторму може "заколисуватися". Якщо вона не встигне піти на глибину, то може "захворіти морською хворобою" і навіть загинути.

Чи п'ють риби воду? Виявляється, в цьому відношенні морські та прісноводні риби ведуть себе по-різному. Прісноводні не тільки не п'ють воду, але й мають у тілі спеціальні напівпроникні перегородки, що не дозволяють проникати всередину великій кількості води через шкіру. Морські риби п'ють воду, але в їх організм надходить вода майже прісна, а надлишок солей виділяється краплями з їх зябер. Такий же опріснювальних апарат є і у морських птахів - мартинів і альбатросів. З їх носових отворів час від часу виділяються краплі дуже солоної рідини. Між іншим, ця рідина буде виділятися незалежно від того, п'є альбатрос солону воду чи прісну. До речі, ходячий вираз "крокодилячі сльози" також пов'язаний із виділенням залишку солі із залоз, розташованих поблизу очей крокодила. Особливо інтенсивно йде це виділення після того, як крокодил поласував якою небудь живністю. Створюється враження, що він "оплакує" свою жертву. Але крокодилів у Чорному морі, на щастя, немає, і цей приклад ми навели тільки у вигляді аналогії.

Риби та морські тварини прекрасно чують. У відношенні риб правильніше було б сказати не чують, а відчувають, так як вони сприймають коливання води, що виникають при проходженні звуків поверхнею свого тіла, особливо бічною лінією. Є у риб і деяка подоба внутрішнього вуха, слухові кісточки, які сприймають звуки. Слід нагадати, що звук у воді поширюється швидше і далі, ніж у повітрі. На цій властивості риб заснований у нас спосіб лову кефалі у Чорному та Азовському морях: їх полохають шумом. Риби не тільки чують звуки, але деякі з них можуть їх видавати. Наприклад, сцієни, темні горбилі, морські півні та інші риби, що зустрічаються у Чорному морі, "розмовляють" одна з одною, видавлюючи звуки зі свого плавального міхура (Грають на ньому, як на барабані). На що схожі ці звуки? Морський півень як би "скрегоче зубами", якщо він незадоволений, а в разі задоволення видає більш мелодійні звуки, горбилі "каркають", оселедці "шепочуть", а ставрида голосно "басить". Витягнені на палубу дельфіни "хрюкають", "нявкають", "квакають". Деякі риби видають дуже сильні звуки, наприклад, темний горбань. Коли зграя горбанів знаходиться на глибині 40 метрів, то на поверхні води чутно, як вони "розмовляють". Військові моряки вважають, що під час війни деякі акустичні міни вибухали не від шуму гвинтів судна, а від криків найбільш горластих риб. Звідси видно, що існуючий у нас вираз "німий як риба" не є завжди справедливим.

Крім звуків, які ми можемо чути, риби видають ультразвуки. За їх допомогою вони виявляють їжу чи небезпеку, це їм значною мірою замінює зір. Не дивно, що сліпі риби можуть знаходити собі їжу і місця нересту нарівні зі зрячими.

З якою швидкістю плавають риби? Які з риб вважаються кращими плавцями? Чи може людина за швидкістю плавання зрівнятися з рибою? Втім, на останнє питання, ймовірно, більшість відповість негативно. А відповідь на перші два питання зможуть дати, мабуть, лише фахівці-гідробіологи. Ось що вони розповідають. Швидкість маленьких рибок - від 2 до 12 кілометрів на годину. Чим більший розміри риб, тим більша, як правило, їхня швидкість. Акула і дельфін легко можуть обігнати пасажирський пароплав, а меч-риба розвиває швидкість до 130 кілометрів на годину. Людина - дуже слабкий плавець у порівнянні з рибами. Чемпіон світу з плавання не може розвинути швидкість більшу за 6-7. кілометрів на годину, тобто плаває в двадцять разів повільніше, ніж найшвидші риби

Риба - не тільки смачний поживний харчовий продукт. Шкіра деяких риб застосовується у взуттєвій промисловості, жир йде на виготовлення низки технічних жирів, з луски риб виготовляється гуанін, що використовується у виробництві штучних перлів.

Не тільки риби, але й морські звірі водяться у Чорному морі. Двічі за останні 80 років у Чорне море запливали кити. У морі зустрічається три види дельфінів. Найбільш поширений серед них дельфін-білобочка, найбільш великим є афалін (3 - 4 метри в довжину). Дихають дельфіни легенями, а не зябрами. Пробути під водою, використовуючи запас повітря, вони можуть до півгодини. Будучи ж витягненими на берег, дельфіни швидко засинають, але не тому, що їм нічим дихати, як рибам: дельфін гине від надлишку своєї ваги, яка у воді значно менша, ніж у повітрі. На суші його нутрощі починають тиснути один на одного і сильно деформуються при цьому.

Дельфіни - ссавці. Через два роки на третій самка народжує одного-двох дитинчат і вигодовує їх молоком. (Молоко дельфіна в десять разів жирніше коров'ячого). Потім дельфінятка переходять на "рибний стіл". Кров у дельфінів тепла (у риб, ви пам'ятаєте, холодна). Живуть дельфіни 20 - 30 років, вага їхня від 30 до 80 кг. Дельфіни володіють рядом пристроїв для плавання, насамперед прекрасною обтічною формою тіла. У профіль вони нагадують крило літака. Шкіра дельфіна влаштована так, що здатна відштовхувати вихори, що виникають при русі його тіла у воді. Іншою формою пристосування до плавання є м'язова система дельфіна, яка влаштована дуже економічно. Мотор такої ж потужності не зміг би дозволити тілу розвинути швидкість, яку досягає дельфін. Встановлено, що дельфін має особливий орган, який може бути названий «акустичними очима». Завдяки йому дельфін вільно плаває наосліп. Цей своєрідний ехолокатор розташований у нього в лобовій частині голови. Апарат дозволяє дельфіну розрізняти форму предмета, що знаходиться перед ним, і матеріал, з якого він складається (так само як постукування по металу чи дереву дозволяє нам відрізняти один матеріал від іншого). Користуватися своїм пристроєм дельфін може і в темряві, і в каламутній воді. Що стосується звукових сигналів, то їх у дельфіна величезний діапазон. Відомо, що дельфін може відтворювати звуки людської мови. Американський професор доктор Ліплі взявся навчити одного дельфіна англійської мови. Спроба не вдалася. Виявилося, що дельфін може вимовляти окремі слова, але ще краще нього це роблять шпак або папуга. Так само як вони, дельфін не вкладає сенсу в ці слова.

Сучасна наука поки не може чітко пояснити походження дельфіна. Ряд ознак - залишкові елементи скелета, аналізи крові - дозволяють припустити, що предки дельфіна жили колись на суші. Як вони виглядали, чому 60 - 70 мільйонів років тому пішли в море - неясно. У той же час зникли з землі і динозаври. Суша тоді була невеликими острівцями в безмежному океані. Можливо, на цих островах комусь не вистачило місця. Загалом, дельфін є для дослідників багато в чому ще загадковим.

Промисел дельфіна був заборонений на всіх морях СРСР із 1966 року. Рибалки іноді проводять вилов дельфінів для дельфінаріїв. Дельфінів там містять у проточній воді, яку беруть далеко в морі на глибині 10 метрів. У дельфінів навіть у неволі хороший апетит: кожен із них з'їдає в добу до 10 кілограмів риби. Сплять дельфіни 5-6 годин на добу, але не підряд, а "порціями" по 15 - 20 хвилин як удень, так і вночі. У дельфінарії ведеться науково-дослідницька робота по вивченню психології і фізіології цих тварин. Дельфіни з задоволенням навчаються різним іграм, які завжди привертають багато глядачів. Відомо, що є дельфіни здібні (виду афаліна) та нездібні (азовка). Усі вони проявляють інтерес до фізичних вправ, деякі здатні стрибати вгору до 6 метрів, закидати м'яч у кошик, возити на своїй спині людину, буксирувати човен із людиною. Все це досягнуто, зрозуміло, не відразу, а працею, тривалою та наполегливою. Перший час після потрапляння в басейн дельфіни бояться людей, тужать, по тижню не беруть їжі. Поступово звикають і так прив'язуються до них, що навіть коли хворіють (вони можуть, наприклад, простудитися), то безбоязно припливають на уколи. Вчені припускають випустити деяких дельфінів у відкрите море, сподіваючись встановити там з ними контакт. У майбутньому дельфінів можна буде використовувати як пастухів при стадах риб. Вони зможуть відганяти акул від промислових риб (гострих зубів дельфіна бояться акули). Дельфіни зможуть бути помічниками і провідниками акванавтів. У древній Греції за вбивство дельфіна карали стратою. Навіть саме слово "дельфін" походить від грецького слова "дельфос", що значить "брат". Бували випадки, коли дельфіни рятували потопаючого, підтримуючи його голову над водою. Так само роблять дельфіни, допомагаючи новонародженому дельфіняткові, поки він не зможе сам орієнтуватися.

Розповімо трохи і про птахів. Моряки дуже люблять птахів і ніколи їх не кривдять. Говорячи про морських птахів, насамперед думаєш про мартинів (російською - чайка). Щось людське чується нам у голосах мартинів, їх крики і стогін. За старих часів вважали, що мартини - це душі моряків, які знайшли собі могилу в безодні моря. Мартини, як правило, не літають далеко від берега. Вони супроводжують судна в прибережних рейсах, товпляться біля рибозаводів, літають над косяками риби.

На Чорному морі зустрічається кілька видів мартинів і крячків: мартин-реготун, мартин тонкодзьобий, крячок чорнодзьобий, мартин середземноморський, крячок каспійський (чеграва) та інші. Багато хто з них гніздяться в районі Чорноморського державного заповідника, в північно-західній частині моря. Мартини не люблять, коли до їх гнізд хто-небудь підходить. У таких випадках вони переносять гніздо на нове місце. Із поведінкою мартинів пов'язане морська прислів'я: "Як мартин сів на воду, чекай гарну погоду. Як мартин бродить по лугу, морякові несе тугу ", тобто наближається шторм. При гарній погоді, відсутності вихорів, вертикальних струменів повітря мартинам важко триматися в повітрі, вони сідають на воду. У період шторму, при сильному вітрі, вони не можуть противитися його поривам і рятуються на березі. Кістки у них порожнисті, це зменшує вагу птаха у польоті. Коли насувається шторм, змінюється атмосферний тиск, мартини відразу ж відчувають це, тому що більша різниця між зовнішнім і внутрішнім тиском повітря призводить до того, що у них "ломить кістки". Тому "мартини стогнуть перед бурею", як писав Максим Горький.

На березі Чорного моря можна зустріти мартина з чорною головою, який видає гучні регочущі звуки. Його так і називають - чорноголовий реготун. Нещодавно стало відомо, що в двох місцях, розташованих далеко від Чорного моря, знайдений схожий на чорноголового реготуна реліктовий мартин. Реліктовим його назвали тому, що він ближче всіх птахів стоїть до виду, що жив тут у часи стародавнього моря Тетіс. Одне з цих місць - у Середній Азії, це озеро Алаколь, розташоване на схід від озера Балхаш. Довжина його понад сто кілометрів. На одному з островів цього озера і влаштували собі колонію реліктові мартини. Маючи невеликий ареал (зону проживання), птиці ці як би законсервувалися тут, зберігши більше примітивних рис. Від реготунів вони особливо відрізняються забарвленням голови, кольором дзьоба, лап і меншими розмірами. На острові, де знайдені реліктові мартини, тепер влаштований заказник. Птахи, яких залишилося дуже мало, охороняються законом. Інше місце їх проживання - поблизу озера Байкал.

Цікава маленька чорноморська качечка - норець (російською - поганка, нырок). Норці, це птахи з довгими шиями і чубчиками на голові. Норцями "їх називають за здатність часто занурюватися у воду і подовгу, до 5 хвилин, затримуватися там. Злітають вони неохоче, літають рідко, більшу частину часу проводять на воді. У разі потреби вони все ж можуть літати, деякі з них прилітають до нас на зимівлю з півночі, але є й осілі норці. За переказами в норця перетворився грецький царевич Есакі після того, як з його вини загинула прекрасна німфа. З горя Есакі кинувся вниз зі скелі, але боги не захотіли його смерті, море виштовхнуло його назад. Він знову кинувся в море і знову не потонув. Так він і став норцем.

Над морем можна часто бачити бакланів. Баклан - прекрасний літун і пірнальник. Він здатний кілька десятків метрів переслідувати здобич під водою і при цьому плисти так швидко, що його не наздогнати човном із хорошими веслярами. На Каспії баклани "рибалять" спільно з пеліканами, причому баклани заганяють рибу до берега, де сидять півколом пелікани. М'ясо бакланів жирне, але у нас його не їдять. Баклан з'їдає за добу до двох кілограмів риби.

Багато з організмів, що мешкають у Чорному морі є небезпечними для людини або для зведених ними споруд та суден. І дерево, і залізо, і камінь, і бетон - все схильне у воді до руйнування морськими організмами, Наприклад, береги Севастопольської бухти, що складаються з вапняків, суцільно проточені найдрібнішими зеленими водоростями. Роботу водоростів довершують шторми, які відколюють і відносять у море шар за шаром береговий вапняк. Біля берегів Сочі дно проточене дрібнимй молюсками-каменеточцями. Кількість отворів досягає 4000 на квадратний метр. Робота каменеточців і моря знижує дно в цьому районі на 3- 5 міліметрів на рік. Поширений на Чорному морі і інший каменеточець - двостулковий молюск фолада. Він свердлить берегові скелі в зоні прибою. Вуглекислота, що виділяється при диханні організмів, які оселилися на гідротехнічних спорудах, руйнує поверхневий шар бетону. Не менш діяльно руйнують своє житло й інші "квартиранти". Ми маємо на увазі "фахівців" по деревині. Це перш за все двостулковий молюск тередо, що отримав в усіх південних морях сумну популярність під іменем "корабельного хробака". Дерево в наш час ще широко застосовується і в суднобудуванні, і при споруддженні портів, тому тередо досі завдає великої шкоди. Наприклад, палі, які могли б служити 30-50 років, у результаті діяльності тередо приходять в непридатність вже через рік. Тередо потрапляє на свій майбутній "об'єкт" ще в личинковому стані і все життя живе на одному місці. Харчується він деревиною та найдрібнішим планктоном, який заноситься в його нору струмом води. Ходи він прокладає зубцями на своїх раковинах.

Особливу увагу відпочиваючих ми хочемо звернути на те, що в морській воді живе кілька отруйних і небезпечних для людини організмів. Всім відомі устриці і мідії не завжди безпечні для здоров'я людини. Якщо вони здобуті в забруднених водах (наприклад, у порту), то можуть містити хвороботворні мікроби. Ті ж молюски, спіймані у відносно чистій воді є нешкідливими.

Багато хто знає, як довго відчувається біль від уколу об кістки, анкривки зябрових щілин і спинні плавники риб не тільки морських, але і річкових. Це відбувається тому, що при уколі в ранку потрапляє небагато отрути. Деякі морські риби виділяють велику кількість такої отрути, тому зіткнення з ними є не завжди безпечним. Серед небезпечних для людини чорноморських риб можна відзначити морського скорпіона. Це маленька світла рибка, на спині у неї розташуванний гострий чорний плавник, що нагадує вітрило. У цьому плавникові міститься отрута. При уколі об нього відчувається сильний біль. Морський йорж, або скорпена, має скуйовджений вигляд, плямисте буро-коричневе забарвлення, живе він серед каменів і водоростів. Уколи спинних плавців скорпени іноді призводять до тимчасової непрацездатності ураженої кінцівки. Незважаючи на наявність отрути в плавниках, ця риба їстівна. Треба тільки вміло відокремити отруйні частини її тіла. Багато рибалок вважають, що без йоржа юшка має "не той смак". Про це можна прочитати також у спогадах відомого англійського письменника Джемса Олдріджа, великого любителя риболовлі. Скат-хвостокол, або морський кіт (тригон), має ромбовидної форму, гладку поверхню тіла і досягає метра у довжину. Вага самки до 22 кілограмів, самця - до 13 кілограмів. Скат - теплолюбива риба, на зиму йде до південних берегів моря. Харчується креветками і дрібною рибою. Живе на дні серед водоростів, тому колір його темний. Там він і підстерігає свою здобич, кидається на неї із засідки, як кіт на мишу, за що він і названий "котом". Цікаво, що для ударів хвостом цей скат повинен мати опору на грунті, а в товщі води його "ображають" навіть маленькі рибки. Вони сміливо підпливають до нього і кусають його. Хвостоколи живородячі, самка приносить 5-6 дитинчат. При уколі отруйної риби з'являється біль у місці ураження, задишка, біль у серці, навіть судоми. Загальне нездужання відчувається іноді кілька місяців.

Які запобіжні заходи і які прийоми першої допомоги можна порекомендувати! Перш за все треба бути обережним і уважним при поводженні з невідомими рибами. У разі уколу об шип скорпіона або голку морського кота треба, зрозуміло, звернутися до лікаря, вичавити отруту з ранки, попередньо надрізавши її, промити (краще марганцевокислим калієм). Хворому обов'язковий спокій. Для видалення залишків отрути з організму рекомендують блювотні й проносні засоби, активоване вугілля, багато пити.

З ракоподібних "обпікають" балянуси (або морські жолуді). Слиз, що виділяється ними, діє на шкіру подразливо. Тому обдерте об їх стулки місце відразу розпухає. Можуть "обпікати" і медузи. Обпікають і актинії - невеликі організми, що живуть на скелях і палях, зеленого, червоного або коричневого кольору, що мають у довжину 3-5 сантиметрів. При впливі на людину "пекучих" морських організмів виникає явище, відоме у медицині під назвою анафілаксії, коли наступні порції отрути діють на людину все сильніше. Поки не вироблено ще надійних методів боротьби з такими опіками. Перш за все треба порекомендувати бути обережними, не бродити босоніж по воді, коли багато медуз, а якщо стався опік, - слід змастити уражене місце тваринним жиром або олією до надання допомоги лікарем.

Небезпечних для життя людини акул у Чорному морі немає. Тут водиться тільки лише катран (колюча акула, морська собака) довжиною до 2 метрів і маленька плямиста акула сцілліум. Катрани - живородні риби. Навесні вони приносять кілька акулят. М'ясо акул досить смачне. Нерозбірливість акул у їжі увійшла в прислів'я. Акула дійсно схоплює все, що бачить перед собою. У шлунках акул знаходять найрізноманітніші предмети: годинники, окуляри, взуття, каструлі, а під час війни знаходили осколки снарядів і навіть не розірвані гранати. Деякі вчені вважають, що в акули виділяється занадто багато шлункового соку, вся їжа швидко перетравлюється, а акулу мучить вічний голод. До речі сказати, в Чорному морі є ще одна подібна акулі по звичкми хижа риба - луфар, яку ще називають "морським вовком". Зустрічаючи на своєму шляху косяк кефалі, луфар буде рвати беззахисну рибу навіть у тому випадку, якщо ситий. Цікаво, що акули повинні знаходитися у постійному русі, щоб не потонути. У них немає плавального міхура, а питома вага тіла більше одиниці. Навіть під сном акула робить рухи, щоб не занурюватися глибоко. Цікаве й те, що сучасні акули виглядають майже так само, як і їхні далекі предки, що жили мільйони років тому. Акули чудово відчувають запахи. Запахи деяких речовин їх відлякують. Пасажирам, що перетинають Атлантику, вручають пакетики спеціального порошку, що відлякує акул (на випадок аварії корабля або авіакатастрофи). Правда, бували випадки, коли акули ковтали порошок разом із пакетиками і тими, хто їх відлякував. Деякі запахи акулам дуже подобаються. Цим користуються при ловлі акул. Навіщо ловлять акул? З чорноморського катрана виготовляють балик, шкіpa його використовується при виробництві фетру, з голови і хвоста варять клей, а смажені акулячі плавники є справжнім делікатесом.

Автор - Г. Г. Кузьминська, кандидат географічних наук; Краснодарське книжкове видавництво, 1977 ,

Книга викладена на сайт www.poezdnik.kiev.ua - «Водний туризм України» у 2004 році; редакція Поездніка С., переклад українською Заставського С., 2013 рік

Частина 1. Назва, береги, дно nf клімат Чорного моря.

Частина 2. Про морській воді Чорного моря.

Частина 3. Рівень вод, течії, хвилі і водорості Чорного моря.

Частина 4. Тваринний світ Чорного моря (початок).

[an error occurred while processing this directive]