Чорне море. Частина 1. Назва, береги, дно та клімат Чорного моря

(книга викладена на сайт www.poezdnik.kiev.ua із незначними скороченнями та змінами - ред)

Частина 2. Про морську воду Чорного моря.

Частина 3. Рівень вод, течії, хвилі і водорості Чорного моря.

Частина 4 (початок). Тваринний світ Чорного моря.

Частина 4 (закінчення). Тваринний світ Чорного моря.

Мета цієї книги - популярно розповісти читачеві про природу моря, про ті складні явищаі та процеси, які відбуваються в самому морі:

Чому Чорне море, яке більшу частину року виблискує своєю зеленувато-синій поверхнею під променями південного сонця, називається "Чорним"? Чи завжди це море так називалося? Ні, не завжди. Протягом історії воно змінило декілька назв. Стародавні греки називали його Понт Евксинський, тобто гостинне море. Це якнайкраще характеризує саме море, його береги з колоритними фарбами пишної рослинності, повітря, напоєне подихом моря та ароматом квітів. Наші предки називали Чорне море Понтськими або Руським.

З приводу сучасної назви моря існує кілька гіпотез. Одна з них, висунута істориками, пояснює походження назви "Чорне море" тим, що турки та інші завойовники, які приходили на його береги з метою підкорення місцевого населення, зустрічали серйозний опір з боку черкесів, адигів та інших племен. За цей нібито турки і прозвали море Караден-Гіз - Чорним, негостинним.

Друга гіпотеза відносить походження назви "Чорне море" до нібито сильним штормами, а можливо, і до того, що вода в морі під час шторму темніє. Однак треба сказати, що шторми якраз і не є характерним його ознакою. Сильне хвилювання (більше 6 балів) буває тут не більше ніж 17 днів в році. Що стосується потемніння води під час шторму, то це властиво всім морям, а не тільки Чорному. Втім, відомо, що Магеллан назвав "Тихим океаном" найбільш бурхливий океан Землі, так як під час плавання кораблів Магеллана сильних штормів там майже не було. Можливо, що й у відношенні Чорного моря відбулася така ж помилка.

Третя гіпотеза походження назви "Чорне море", висунута гідрологами, заснована на тій його властивості, що металеві предмети (Наприклад, якорі), опущені на деяку глибину, піднімаються на поверхню почорнілими під дією сірководню, що знаходиться в глибинах моря . Ця версія нам здається найбільш вірогідною, оскільки вона виходить з характерної ознаки вод Чорного моря.

Є ще й інші гіпотези. Припускають, що море так назвали за те, що після шторму на його берегах іноді залишається чорний мул (насправді не чорний, а сірий).

Межами Чорного моря є: узбережжя Європи, Кавказькі гори і Понтійські гори. Протока Босфор сполучає Чорне море з Мармуровим, а Керченська протока - з Азовським. За формою Чорне море нагадує овал з найбільшою віссю 1150 кілометрів. Це відстань у два рази більша, ніж відстань від Москви до Ленінграда. Найбільша протяжність Чорного моря з півночі на південь дорівнює 580 кілометрам, найменша - 265 кілометрам. Площа моря - 413 000 квадратних кілометрів. СНД належить смуга води вздовж берегів моря шириною 12 морських миль (20 кілометрів). Такі ж територіальні води мають Болгарія, Румунія і Туреччина. Решта води вважаються нейтральними.

БЕРЕГИ ЧОРНОГО МОРЯ

Відмінною особливістю берегів Чорного моря є їх слабка порізаність. На морі дуже мало островів. Найбільший із них - о. Зміїний, або Фідонісі. Його площа всього-навсього півтора квадратних кілометра. Він розташований проти гирла Дунаю і належить Україні. Ще менші розміри мають розташований біля входу в Дніпровський лиман о. Березань, або о. лейтенанта Шмідта (названий по імені страченого тут керівника повстання чорноморських моряків), і о. Кефкен, який знаходиться біля протоки Босфор.

Береги північно-західної частини моря невисокі. В основному це степ, порізаний численними балками і ярами. Зустрічаються лагуни, відокремлені від моря пересипами, і затоки і лимани, що далеко вдаються в сушу : Дністровський лиман, Дніпровсько-Бузький лиман, Ягорлицька затока, Тендрівська затока, прикрита однойменної косою. Між Кримським півостровом і материком розташована Каркініцька затока.

Західний берег Кримського півострову рівнинний, майже безлісий. Уздовж південного берега до моря підходять відроги Кримських гір. Найвища з цих гір - гора Роман-Кош (1543 м), недалеко від неї розташована гора Чатир-Даг (1525 м), що нагадує за формою намет, звідки і походить її назва. Добре видно з моря скелі на горі Ай-Петрі, де туристи люблять зустрічати світанок. Дуже цікава гора Аю-Даг (Ведмідь-гора), схожа на ведмедя, що схиливсядо води. Біля підніжжя цієї гори знаходиться дитячий табір Артек. Кілька своєрідних гір розташовані також поблизу Феодосії, наприклад, хребет "Профіль Пушкіна" і гора Хамелеон (володіє здатністю змінювати своє забарвлення). Біля Судака з далеку видно стіни старовинної фортеці. З однією з її веж - Киз-Куле (Дівоча башта) пов'язано багато народних переказів та легенд. Тут, начебто, жила грецька цариця, прекрасна Федора, що дала обітницю невинності. Вона відкинула любов одного зі своїх воєначальників, і тоді він, бажаючи помститися гордій цариці, провів ворогів до неї в замок через таємний хід. Побачивши це, Федора кинулася в море зі скелі.

Серед виключно красивих берегів Криму особливо виділяється район, де до моря підходить протягом майже 6 кілометрів вулкан Кара-Даг (Чорна гора). Його породи мають червонуватий і зеленуватий відтінки, а схили нагадують якісь фантастичні споруди. Химерні форми скель відбилися у їх назвах: "Морський лев", "Маяк", "Король", "Трон", "Шапка Мономаха", "Сфінкс", або "Чортів палець" (подовжена вулканічна брила). У морі біля підніжжя хребта стоять оригінальної форми "Ворота Кара-Дага". Вони настільки великі, що туди вільно проходить цілий баркас під вітрилом. В одній із бухт з висоти 30 метрів спадає водоспад. Багато химерної форми скель і в околицях Ялти. Це скелі "Діва" в Сімеїзі, "Вітрило" біля "Ластівчиного гнізда", "Адалери" ("близнюки") біля Гурзуфа. З однією зі скель поблизу Гурзуфа одного разу співав Шаляпін. Слухали його рибалки зі шлюпок. Ця скеля тепер називається скелею Шаляпіна.

Закінчується Кримський півострів на сході Керченським півостровом. Поблизу цього півострова стоять "скелі-кораблі", дійсно схожі на вітрильні судна, що йдуть у плавання. Керченський півострів ділиться географами на дві частини: північну - горбисту (висота горбів досягає 180 м) і південну - рівнинну. Керченська протока, що відокремлює Кримський півострів від Таманського, що належить вже Кавказу, має ширину від 9 кілометрів (на півночі) до 15 кілометрів (У південній частині). У протоці розташовані дві коси - Чушка і Тузла. Через протоку курсує дизель-електрохідний паром. Дві його кінцеві станції символізують два великих географічних райони - Крим і Кавказ.

Кавказький берег Чорного моря майже по всій довжині гористий і вкритий лісом. У північній частині Кавказького узбережжя тягнуться обриви так званих флішевих порід, що являють собою, за образним висловом професора Зенкович, як би "листковий пиріг", що складається із тонких пластів, які правильно чергуються, зім'ятих при гороутворенні в різні складки. Особливо великої висоти вздовж берега гори досягають в районі Сочі - Гагра: Агепста - 3261 метр, Чугуш - 3240 метрів. Вони вкриті вічними снігами.

З багатьма з цих гір пов'язані різні народні перекази. Поетичну легенду про вірність і любов розповідають про Скелю сліз, яка круто піднімається з моря біля Туапсе. Із цієї скелі дивилася молода горянка на те, як її коханий, втрачаючи сили, боровся зі штормом, намагаючись досягти вогник факела на дерев'яному хресті, що миготів на гребенях хвиль, який вона кинула у море, щоб випробувати його відданість собі. Гірко шкодувала вона про свою легковажність, бачачи, як на її очах гине улюблений, і нарешті втративши надію (як і в багатьох інших подібних легендах), дівчина кинулася у море.

Розташовану поблизу Сочі гору Великий Ахун легко впізнати за помітною тридцятиметровою вежею на її вершині. Гора Малий Ахун, розташована між Сочі і хостою, нагадує голову крокодила.

Східний берег моря являє собою увігнуту дугу, в центрі її знаходиться Колхидськая низовина, а в південній частині - відроги Понтійських гір.

Південний берег моря - гористий і обривистий. Тут до берега підходять Східно-Понтійські і Західно-Понтійські гори. Найбільша їх висота - у східній частині: Качкар-Даг (3937 м), Карчхал-Даг (3439 м), Верченік-Тепе (3711 м). В районі Босфору висота гір не перевищує 300 метрів. Через протоку Босфор побудований найбільший міст у Європі і в Азії. Довжина мосту - півтора кілометра, ширина 33 метри. По ньому в обидві сторони йде по три смуги машин. До речі, за проїзд кожної машини Туреччина стягує такий податок, що будівництво моста окупилося за 4 роки.

Західне узбережжя моря рясніє обробленими ділянками землі, вкритими посівами, садами і виноградниками. На території Болгарії до моря підходять відроги Балканських гір. Стікають з них численні річки, як правило, не судноплавні, для цієї мети використовується лише Дунай, по якому Болгарія межує з Румунією. На території Румунії до берега моря полого спускаються східні схили родючої Добрудзької височини і підходить дельта річки Дунаю.

Береги північно-західньої частини мілинні, на західному березі Криму також є великі піщані пляжі. Біля південного берега Криму пляжі маленькі, так як там скелі складаються з дуже міцних порід, які не змогла зруйнувати навіть тисячолітня робота моря. Наприклад, скеля "Чернець" стояла біля Симеїзу кілька століть, і лише в 1927 році її зруйнував землетрус.

Цікавою особливістю кавказького берега є величезні виступи, наприклад, біля Піцундського і Сухумського мисів. Їх основа лежить на глибині до 200 метрів. Вони утворилися у процесі накопичення грунту, що виноситься ріками в море, а потім рухається під дією хвиль уздовж берега. Підходячи до виступів, наноси звалюються у море, поступово нарощуючи миси. Особливість Кавказького і Анатолійського берегів моря - наявність занурених дельтових виступів річок, що утворюють підводні мілини - Гудаутську, Очамчирську, Кизил-Ірмак і Ешиль-Ірмак.

Не менш цікавою особливістю є каньйони - глибокі долини з відносно крутими схилами, що йдуть від берега в море і по його дну. Каньйони знаходяться проти гирл річок Колхіди - Інгурі, Хобі та Ріоні. Ухил їхніх схилів досягає іноді 25 градусів (400 м/км), а поздовжній ухил 12 градусів (200 м/км). Каньйони простягаються до глибини 1000 метрів. Вчені багатьох країн працюють над з'ясуванням загадки походження каньйонів (такі форми рельєфу є і біля Каліфорнії і проти гирл африканських річок). Можливо, це улоговини річокЮ що тут протікають, які були затоплені при підйомі рівня Світового океану (на сотні метрів), викликаному таненням льоду після останнього зледеніння. Можливо, каньйони - тріщини земної кори, що утворилися при землетрусах. Може бути, каньйони утворилися внаслідок розмиву дна артезіанськими джерелами. Такі джерела знайдені і на дні Чорного моря біля берегів Кавказу. Можливо, каньйони - результат роботи так званих протитечій при хвилюванні. Коли маса води систематично нагнітається хвилями до берега, частина її повертається у море і розмиває дно. В даний час важко надати перевагу тому чи іншому з цих припущень.

ДНО ЧОРНОГО МОРЯ

Чорне море являє собою глибоководний басейн із відносно крутими схилами. Багато хто думає, що в Чорному морі відразу ж від берега починається різке пониження дна, а там, де ходять добре видимі з пляжу глісери і катери (приблизно в 500 - 1000 метрів від берега), глибини вимірюються вже сотнями метрів. Але це далеко не так. Лінія 100-метрових глибин проходить на відстані 200 кілометрів від берега в північно-західній частині моря, 10 - 15 кілометрів - в основній частині і тільки в окремих районах (Гагра, Крим) - на відстані одного кілометра. Ложе моря в основному рівне, але там є невеликі тріщини й уступи, є і височини з дуже пологими схилами. Найбільша глибина Чорного моря 2211 метрів. Район максимальних глибин розташований в центральній частині моря, трохи ближче до турецьких берегів.

На дні Чорного моря, в одній з найглибших його западин, так званій Ялтинській, на глибині понад 2 кілометрів вже побувала людина. Опускання відбувалося в березні 1971 року на спеціальному глибоководному апараті "Північ-2". Довжина його - 4 метри, водотоннажність - 15 тонн. Апарат мав екіпаж з 4 чоловік під керівництвом і за участю М. Н. Діомидова - відомого радянського конструктора глибоководних апаратів. Що бачили акванавти в міру занурення? Тільки в поверхневому шарі - до 100 метрів - життя. Глибше в повній темряві під променями прожектора світилися тільки органічні залишки, що повільно опускалися на дно і нагадували пластівці снігу. Нарешті, Каламутячи мул, апарат пройшовся уздовж дна. Опуститися на дно і піднятися на поверхню дослідники зуміли за 8-годинний робочий день.

Розрізняють два типи структури земної кори - океанічний і материковий. В океані під шаром води лежить шар осаду, який там поступово накопичується, товщина цього шару від 2 до 5 кілометрів. Потім йде базальтовий шар такої ж товщини і, нарешті, магма, яка виходить на поверхню при виверженнях вулканів. Під материками немає осадового шару, але зате базальтовий шар там товщий, до 20 кілометрів, і, крім того, присутній ще один шар - гранітний, товщиною 10-15 кілометрів, розташований вище базальтового.

Під Чорним морем будова земної кори нагадує океанську, але шар осадових порід там більший 10 кілометрів, тобто товщий, ніж в океані, а шар базальтів має товщину 10-20 кілометрів (менше, ніж під материками, але більше, ніж під океанами). Гранітний шар проходить тільки біля берега.

Оскільки відомо, що в геологічному відношенні Чорне море - молоде, то будова земної кори під ним дозволяє підтвердити одне з протилежних один одному припущень про походження материків і океанів. Одні вчені вважають, що океани утворилися перше материків, що первинний тип земної кори був базальтовий, тому в океані ці породи залягають неглибоко. Потім по тріщинах надходила гранітна магма, яка утворила материки. Інші вчені дотримуються протилежного погляду. Вони вважають, що моря більш сучасні, ніж материки. Ця точка зору підтверджується і океанічною будовою дна "молодого" Чорного моря. Якби материки були молодші океанів, то під Чорним морем, так само як і під іншими внутрішньоматерикових морями, розташовувався б великий шар гранітів.

Грунти Чорного моря утворилися в результаті взаємодії трьох основних чинників: руйнування берегів, виносів річок і відкладень органічних залишків. Прибережні грунти складаються з гальки, гравію, піску, алевриту (дуже дрібних часточок). Дно на глибині від 20 до 150 метрів вкрито мулом із мушлями мідій і фазеолін. Глибоководні мули - глинисті і вапняні. Дно на глибині від 200 до 1500 метрів вкрито темними мулами.

КЛІМАТ ЧОРНОГО МОРЯ І ЙОГО УЗБЕРЕЖЖЯ

Особливості водних мас Чорного моря (відсутність льоду на його поверхні взимку, висока температура води влітку) визначаються насамперед кліматом. Море надає пом'якшувальний вплив на клімат прибережних районів. Таким чином, питання кліматичні і гідрологічні тісно пов'язані між собою.

Основними факторами, що визначають клімат будь-якого моря, є: його географічне положення, рух повітряних мас над ним, характер берегів і рельєф суші. Чорне море розташоване в середніх широтах (41-46 градусів північної широти). Внаслідок кулястої форми Землі кількість тепла, одержувана її поверхнею в цих широтах, значно більша, ніж у більш північних широтах, так як кількість тепла в значній мірі залежить від кута падіння сонячних променів на поверхню.

Рух повітряних мас над Чорним морем - частина так званої загальної циркуляції атмосфери, тобто величезних повітряних течій, що охоплюють усю земну кулю. Погода і, кінцево, клімат на Чорному морі визначаються, як правило, проходженням циклонів або антициклонів. Циклони (області зниженого тиску) характеризуються рухом повітря до центру, від високого атмосферного тиску до низького. Під впливом відхиляючої сили обертання Землі відбувається відхилення потоку повітря вправо, тому в циклоні рух повітря відбувається зовні всередину і в Північній півкулі проти годинникової стрілки. В антициклоні (області підвищеного тиску) повітря рухається з внутрішніх областей у зовнішні, в північній півкулі за годинниковою стрілкою. Необхідно відзначити, що такий розподіл вітрів існує у нижніх, прилеглих до землі шарах циклону і антициклону. З висотою картина змінюється.

Вітер, що викликає шторм на морі, починає діяти під впливом зміни атмосферного тиску. Особливо сильні вітри бувають при проходженні циклонів - рухливих областей низького тиску, які зазвичай йдуть своїми улюбленими "дорогами". Як досліджують шляхи циклонів? За допомогою синоптичних карт, на які наносять основні метеорологічні дані в різних пунктах: швидкість і напрям вітру, атмосферний тиск, хмарність, опади. Райони низького тиску (циклони) і високого (антициклони) вимальовуються на цих картах у вигляді концентричних кіл або витягнутих замкнутих ліній рівного тиску - ізобар. Порівнявши карти, складені за різними термінами спостережень, неважко визначити переміщення циклона.

Уже більше сторіччя складаються синоптичні карти. Початком такого роду роботи послужила загибель ескадри союзників біля входу в Балаклаву в листопаді 1856 року, в період Кримської війни. Якби в той час передавалися телеграфні повідомлення про погоду і складалися синоптичні карти - шторм неважко було б передбачити. Тепер не тільки на синоптичних картах можна бачити циклони. Можна бачити їх і на фотографіях, зроблених із супутників. Для того щоб сфотографувати об'єкт, розміри якого визначаються сотнями кілометрів, потрібне велике віддалення від нього. З висоти 600 кілометрів можна сфотографувати циклон, що має 1000 кілометрів у діаметрі.

На деяких знімках уміщаються відразу і Чорне, і Каспійське моря, і Кавказькі гори із засніженими вершинами. Фотографії з супутників дозволяють простежити шляхи циклонів, починаючи з моменту їхнього зародження, наприклад, у Середземному морі або в Атлантиці.

На землі існує кілька осередків циклонів, кожен з яких дає кілька циклонів на рік. Шляхи циклонів не залишаються постійними. Наприклад, циклони, що виходять на Чорне море з півдня, звичайно йдуть групами по 5-6 по одній і тій же "дорозі" один за одним. Нова серія циклонів йде вже іншим шляхом. Багато дослідників займалися вивченням змін шляхів циклонів. Деякі з них намагалися пояснити цими змінами навіть явища суспільного життя. Один дослідник намагався довести, що падіння Римської імперії було обумовлено різким зменшенням врожайності полів, яке було викликане скороченням кількості опадів при зміні шляхів циклонів.

На клімат Чорного моря великий вплив мають два антициклони: Сибірський (узимку) і Азорський (влітку). Обидва вони утворюються в областях більш охолоджених у порівнянні з навколишньою місцевістю. Вплив антициклонів приводить до стійкої ясної погоди - холодної зимою і теплої влітку. Крім того, клімат і погода на Чорному морі багато в чому визначаються проходженням циклонів з Атлантики або Середземного моря. Циклони звичайно приносять дощову нестійку погоду. Взимку відріг азіатського (Сибірського) антициклона створює над Чорним морем стійкі північно-східні вітри, знамениті чорноморські норд-ости. Особливо сильний вітер спостерігається у Новоросійську. Це так звана бора (сильний холодний вітер із гір). Відмінною особливістю бори є винятково велика швидкість вітру - більше, ніж де-небудь у СНД. Вітер зі швидкістю понад 34 м/сек вважається ураганним. При борі швидкість вітру часто досягає 40 м/сек, а при поривах - навіть 80 м/сек. Дуже небезпечні швидкі коливання швидкості вітру. Протягом хвилини вітер може посилитися з 10 до 60 м/сек. Бували випадки, коли такі пориви вітру перекидали залізничні вагони.

Спостерігається бора, як правило, взимку, температура повітря падає в цей час іноді до 20'нижче нуля. Іноді бору супроводжує рясний снігопад. Бризки води, підняті вітром у порту, відразу ж замерзають. Моряки ведуть безперервну боротьбу з обмерзанням, що загрожує загибеллю суден. Вкриваються льодом портальні крани, причали покриваються товстою кіркою льоду. Бора - не таке вже рідкісне явище у Новоросійську, вона буває тут 40 - 50 днів у році, хоча не завжди досягає нищівної сили. Назва "бора" походить від імені бога північних вітрів Борея. Спостерігається бора не тільки у Hoвopосійську, але і в інших районах світу: на Середземноморському узбережжі Франції, на Новій Землі, на Уралі і навіть в Антарктиді.

Вплив Сибірського антициклону взимку і Азовського антициклону влітку іноді послабляється при впливі циклонів, що приходять із заходу, північного заходу або південного заходу на Чорне море або проходять по європейській частині. При проходженні циклону погода на морі змінюється наступним чином: спочатку,коли проходить східна частина циклону, починають діяти південні вітри, часто сильні, але нетривалі. Хвилювання розвивається швидко, хвилі бувають крутими, на морі багато "баранчиків", температура зростає, час від часу йдуть дощі. При проходженні південній частини циклону спостерігаються стійкі західні вітри, деколи сильні, йде велика зяб, часто випадають опади. Коли в цей район моря приходить західна частина циклону, починаються північно-західні і північні вітри, нестійкі, іноді сильні, погода проясняються, температура різко падає.

Вплив рельєфу суші в районі берегової смуги сильно виявляється на розподілі опадів. Прийнято вважати, що біля моря опадів багато. Між тим це не завжди вірно. Наприклад, узбережжя Перу і Чилі у Південній Америці сухі і безводні, бо там діють зазвичай вітри з гір, приносять сухе повітря, а уздовж берега йдуть холодні течії, які сприяють виникненню стійкого стану повітря, внизу - холодного, нагорі - теплого. Як відомо, там, де немає висхідних струменів повітря, немає і опадів. Жителям Чилі не потрібні парасолі і плащі: в окремих районах там випадає в рік всього 3 - 4 см опадів у вигляді водяного пилу. У нас на кавказькому узбережжі стан протилежний. Вітри дмуть з моря, циклонічні системи на своєму шляху зустрічають гори, і відбувається випадання опадів. На кримському узбережжі, розташованому уздовж руху основних повітряних потоків, опадів набагато менше, ніж на кавказькому.

Суттєвою особливістю морських узбережь є бризи. Як будь-який вітер, вони дують з області більшого тиску в область меншого, вдень - З моря на сушу, вночі - із суші на море. Морські бризи приносять приємну прохолоду і відчуваються навіть на відстані 20 - 30 кілометрів від берега.

Можна відзначити ще так звані фени, що розвиваються на тих узбережжях моря, де є гори. Фен являє собою теплий, сухий вітер, дме із гір. У Сочі, наприклад, при фені відносна вологість повітря падає до 10 - 12 відсотків. Якщо зазвичай до вечора буває прохолодніше і свіжіше, то при фені з гір тягне теплом і відчувається брак вологи. Діють фени зазвичай навесні, іноді восени і взимку, тривають вони 1-2 дні, рідко тиждень. Виникають фени в тому випадку, якщо тиск по одну сторону гірського хребта більший, ніж за іншу. Маси повітря, рухаючись від високого тиску до низького, перевалюють через хребет. При піднятті їх на хребет температура повітря знижується незначно - на півградуса на кожні 100 метрів підйому. Таке незначне зниження температури пов'язано з тим, що при охолодженні повітря наявна в ньому волога конденсується, при цьому виділяється тепло. У процесі опускання повітряних мас по іншому схилу нагрівання сухого повітря відбувається на один градус на кожні 100 метрів. Отже, повітря буде теплим і сухим, що і спостерігається при фені.

Деколи над морем проносяться смерчі. Льотчик Г. Стуков, що спостерігав їх у 1954 році у районі Сухумі, розповідає: "Вдалині прямо по курсу ми побачили величезний стовп диму. У міру наближення до нього ми помітили ще один такий же стовп, тільки трохи менший. Звідки міг узятися дим у морі? Незабаром стало зрозуміло. Те, що ми прийняли за дим, було величезним стовпом, що складався з водяної пари і водяних бризок. Він служив як би основою високого - до 350 метрів - трохи вигнутого щільного водяного джгута сірого кольору, що впирається, в темну грозову хмару ".

Причина появи смерчів - хитливий стан атмосфери, приплив холодного повітря в район, зайнятий теплими повітряними масами. На Чорному море смерчі найчастіше утворюються восени, коли повітря з охолодженої суші приходить на ще теплу поверхню води. Смерч - це атмосферний вихор, у ньому відбувається постійне обертання повітря у напрямку проти годинникової стрілки з підйомом угору. Зазвичай смерчі з'являються при грозі, коли небом повзуть "Кошлаті" чорні хмари. Раптово частина такої хмари починає витягатися вниз лійкою, яка весь час обертається навколо своєї осі. Назустріч їй знизу піднімається стовп водяних бризок, вироблених сильним круговим рухом повітря. Нарешті, обидві частини смерчу зливаються, і він, продовжуючи обертатися, несеться вперед. Іноді смерчі виходять на сушу, а часом і виникають на ній. Усередині такого вихру знаходиться область різко зниженого тиску. Були випадки, коли будинки, що траплялися на шляху смерчу, розліталися від напору повітря усередині будівлі, так як у них тиск усередині було набагато більший тиску у смерчі. Таке ж явище відбувається з глибоководними рибами, піднятими на поверхню моря: вони гинуть від надлишку внутрішнього тиску.

Якщо смерч виходить на берег, то він піднімається звичайно вгору по долині річки, яка впадає в море, і, пройшовши кілька кілометрів, руйнується. Величезні маси води, що містяться у смерчі, падають на землю, і річка розливається. Смерчі - небезпечне явище. Іноді смерчами в повітря піднімалися цілі судна, які переносилися потім на кілька сот метрів і падали у воду сильно пошкодженими. B нічний час смерчі звичайно світяться, що виглядає досить грізно.

Охарактеризуємо тепер коротко клімат окремих районів Чорного моря. Основна частина моря має теплу вологу зиму і жарке сухе літо. На північно-західних і західних берегах - степовий клімат (холодна зима і спекотне літо). На східному узбережжі, на південь від Туапсе, - клімат вологих субтропіків (спекотне літо, і тепла волога зима). На південному узбережжі - відносно холодна зима і спекотне літо.

Середньорічна температура повітря в Одесі +10, у Ялті +12, у Сочі і Гагрі +14 градусів. Середня температура січня в Одесі - 3, у Криму +4, в Батумі і Гагрі від +6 до +7 градусів. Середня температура липня в Одесі +23, у Гагрі +24 градуса, тобто майже однакова на всьому узбережжі. Тумани особливо часто зустрічаються у північно-західній частині моря. Там число днів із туманами складає чверть року. Вологість повітря взимку 70 - 90, влітку 60 - 75 відсотків. На південно-східних берегах моря узимку вологість повітря значно знижується внаслідок дії фенів.

Опадів у північній і західній частинах випадає в рік 300 - 500 міліметрів, у східній та південній частинах 700-800 міліметрів, у південно-східній частини моря - до 2500 міліметрів. Сніг випадає взимку у всіх районах моря. Найменша кількість снігу буває у південно-східній частині. У Сочі і Хості сніг лежить в середньому 8 днів у році.

Порівнюючи наведені вище цифри, ми бачимо, що найбільш теплий клімат мають райони субтропіків Криму і Кавказу. Хоча кожна пора року відрізняється своєрідною красою, але особливо гарна тут осінь, яку по праву називають оксамитовим сезоном. В цей час стоїть завжди тепла, але не спекотна погода, нагріте за літо море ніби обігріває прибережні райони. Купальний сезон триває протягом всього жовтня, а іноді і в листопаді. Взимку і навесні в районі Сочі-Батумі часто спостерігається дощова погода. Багато хто вважає це вадою наших курортів. Але дощі - це друзі людини. Дощі корисні у санітарному відношенні, вони змивають і відносять збудників інфекцій, яких так багато в теплих районах, вони освіжають повітря і очищають його від пилу.

Автор - Г. Г. Кузьминська, кандидат географічних наук; Краснодарське книжнкове видавництво, 1977,

Книга викладена на сайт www.poezdnik.kiev.ua - «Водний туризм України» у 2004 році; редакція Поєздника С., переклад Заставського С., 2012 рік.

Частина 2. Про морську воду Чорного моря.

Частина 3. Рівень вод, течії, хвилі та водорості Чорного моря.

Частина 4 (початок). Тваринний світ Чорного моря.

Частина 4 (закінчення). Тваринний світ Чорного моря.

[an error occurred while processing this directive]