Новости  Общение  Реки  Озёра  Моря  Памятка  Словарик  Радиация  Ссылки  Для писем

Горинь 05.2016
(Решуцьк-Антонівка).

Звіт
про водну туристичну подорож на
на www.poezdnik.kiev.ua.
Фото

Цей похід є продовженням минулорічного маршруту Горинь 2015.05 (Славута–Решуцьк) та освоєння західного регіону України для подорожі в травні.

Учасники (всі з Києва): :

1. Салют-3: Сафонова Олена (кухар, матрос), Калитюк Юрій (риболовля);

2. Таймень-3: Приходько Наталія (кухар, завгосп), Людмила Ільяш (кухар, матрос), Приходько Віталій (керівництво);

3. Таймень-2: Середяк Євгеній (штурман), Приходько Тімур (костровий);

4. Таймень-2: Вінніченко Наталія (кухар, матрос), Поєзднік Сергій (звітність)

1. Довідка про подорож.

Район — Європа; Україна, Волинське полісся; Рівненська обл.

Маршрут — Київ - Решуцьк (залізниця) - річка Горинь до с.Антонівка (сплав) – Київ (залізниця).

Вид туризму — водний.

Засоби сплаву — байдарки (4 шт.)

Категорія складності — перша.

Час походу — з 30.04 по 09.05.2016 .

Тривалість походу — 10 днів, у т. ч.:
- закидання (1 день) та викидання (1 день) - 2 дня;
- активна частина - 8 днів;
- днювання — 0 днів.

Протяжність маршруту — 163 км.

Рівень води в річці - низький.

Кількість учасників походу - 9 (у т. ч. жінок - 4, дітей - 0, собак - 0).

Технічна оснащеність групи: GPS - 2 шт.

2. Дані про район подорожі

2.1.Загальна характеристика території:

Волинське Полісся розташоване в західній частині зони мішаних лісів у межиріччі Західного Бугу і Случі. Займає більшу частину Волинської і південно-східну частину Рівненської областей. Воно є найбільш зволоженим, залісеним і заболоченим з фізико-географічних областей Українського Полісся. Це про нього писала видатна українська поетеса Леся Українка:

«Передо мною килими чудові
Натура стеле — темнії луги,
Славути красної бори соснові
І Случі рідної веселі береги.
Снується краєвидів плетениця,
Розтопленим сріблом блищать річки,
То ж матінка-натура чарівниця
Розмотує свої стобарвнії нитки."

2.2. Увага! Маршрут пролягає територією, яка забруднена кліщами. Профілактика - не можна: лягати та сидіти на траві, особливо оголеним, класти одежу на траву та кущі. На березі бажано постійно носити головний убір та штани, заправлені в чоботи (шкарпетки). Кожен вечір треба ретельно проводити огляд волосся, тіла та намету. При виявленні кліща на тілі обережно "викрутити" його (проти годинникової стрілки). Бажано, якщо кліщ вже напився крові, протягом доби звернутися до лікаря та зробити укол. Докладніше про кліщів, хвороби від їх укусів та симптоми цих хвороб див. на стор. http://www.sethealth.ru/?p=1837

Туристична характеристика району. Туристичні можливості в районі Волинського Полісся обмежені з одного боку радіаційним забрудненням, а з другого – кордонами з Польщею і Білоруссю. Однак, всі річки Волинського Полісся в межах України - є чудовими водними туристичними маршрутами. Закидатися до початку маршрутів зручно і по залізниці і автотранспортом. Справжньою родзинкою для туристів при закиданні або викиданні може бути відвідування Шацького національного природного парку, де можна цивілізовано відпочити, у т. ч. з наметом та байдаркою.

Є можливість маршрути по річках басейну Прип'яті організовувати і по території Білорусі, але для цього треба спочатку перетнути кордон в офіційному пункті пропуску та пройти паспортний контроль. Теж саме треба зробити і при поверненні в Україну.

3. Технічний опис маршруту

Закидання

30.04.16. Виїхали з Києва в 10-30 на Львівському поїзді 197 та прибули в Здолбунів в 15-42 того ж дня. Взяли у касах квитки на дизельний поїзд і доїхали до ст.Решуцьк (дві зупинки від міста Рівне). Черговий по станції допоміг знайти підводу (тел. візника - 097 121-3281 Назар), яка довезла наші речі до річки. Ночували та вечеряли на лугу біля мосту там, де і в минулому році, хоча можна було встати табором трохи далі (150 м) на затишній галявині під велетенськими вербами. «Звичка – гірше за хворобу».

Горинь.

Річка Горинь в с.Решуцьк завширшки 50 м, береги обривчасті заввишки 3-20 м, тече луговиною, звивиста, глибина – 0.2 (за шлюзом) - 5 (до шлюзу) м, вода трохи каламутна, але прозора до 1 м, (пити не можна), вода має коричневий відтінок, дно - піщано-гравийе, течія за шлюзом - видима, є перекати, поріжки, стоянок на початку маршруту малувато. Кращі стоянки містяться на лугових кручах. Біля лісу гарну стоянку знайти важко. Береги Горині подекуди перериті якоюсь неймовірною кількістю бобрів, які риють нори в кручах берегів (а не роблять "хатки" як на Сулі чи Ворсклі). Тисячі нор роблять береги Горині схожими на швейцарський сир. Ця істота є знищувачем берегів і заплавних лісів і поводиться як справжній хазяїн Горині.

Сплав

01.05.16. Після мосту ЛБ – крутий від 4 до 20 м заввишки, порослий лісом. Русло звивисте. Далі починаються мальовничі луги з вербами. Люду – мало. Перший а/міст - з/б (с.Хотін). За селом – нецікава пряма ділянка. За газопроводом – гарна стоянка на мису ПБ. Орієнтир – через 500 м за ЛЕП-110 кВ (лінія електропередачі), ліворуч протока в заплавне озерце. На лугу росте щавель. За цей день пройшли 12 км.

02.05.16. Через деякий час – круча на ЛБ. Праворуч – мальовничі луги з віковими вербами. Багато рибалок з автівками. Перед шлюзом виробництва «Рівне-Азот» праворуч треба зайти в старицю для волока (300-400 м) через дорогу. За шлюзом Горинь мілкувата, є течія. Обидва береги круті від 3 до 6 м заввишки, зарості верболозу, тополі. Стоянок до с.Рубче – немає, річка звивиста, багато дерев, які впали в русло. У с. Суск а/міст, сміття по ПБ. Далі до с.Дюксін знову стоянок нема – береги високі, пориті бобрами, непролазні хащі, провалля, купини. Біля с.Жобрін річка повертає праворуч на 90 градусів і підходить до с.Дюксін на ПБ. Єдина стоянка – на лугу ПБ перед лівим (на 90 град.) поворотом. Орієнтир: посередині лугу - дві недіючі з/б опори ВЛ 35 кВ з обрізаними проводами. Після виходу путівця з села на луг ліворуч – джерело (металева труба старої свердловини обрізана нижче рівня землі). Молоко можна купити в хаті синього кольору. За цей день пройшли 24 км.

03.05.16. Через 100 м на ПБ можлива стоянка в сосняку на кручі. До розвилки русла стоянок нема. Якщо від розвилки піти праворуч, то можливо скорочення маршруту на 15 км, але ми пішли ліворуч Горинською петлею, щоб не робити волок (300) через а/дорогу. До с.Жобрін можна знайти стоянки на лугу. Невдовзі в районі с.Угліще з’являється височенна (до 20 м) круча ЛБ, яка тягнеться аж до села Деражне. Круча дуже красива, поросла сосновим лісом, належить Волинській області і є самою мальовничою ділянкою за весь пройдений маршрут. Русло після пари меандрів випрямляється і підходить до газопроводу. Праворуч – луг, ліворуч – круча. Далі з/б а/міст і старий дерев’яний недіючий міст, де течією збирається сміття. Прохід мосту потребує уваги. Далі – понтонний міст, по якому з села (ЛБ) переганяють рогату худобу на луг (ПБ). Обнести міст можна по ПБ (300 м) і через сам міст на ЛБ (100 м).

Далі і ПБ і ЛБ дуже мальовничі, але зі стоянками – проблеми, бо немає змоги витаскати байди на круті береги. Потихеньку річка повертає праворуч, огинаючи луг (на південь) і підходить к волоку, про який вже йшлося, але в цій точці ПБ знаходиться велика (20 м) круча. Біля а/дороги русло знову повертає на схід. Горинь меандрує, береги порити бобрами, стоянок нема і тільки на прямий ділянці (до речі, єдиній прямій на всьому маршруті) можна зробити стоянку на лугу ЛБ (на ПБ - хащі і ліс). Луг дуже великий, мальовничий, має захисний прямий вал вздовж русла на відстані 200 м. За валом – канал, порослий очеретом і вдалині – с.Бечаль. Дрова – є, щавлю – нема. За цей день пройшли 28 км.

04.05.16. В кінці лугу (2 км) русло різко повертає ліворуч (на північ – 90 град.). Тут на ПБ на кручі є сосновий ліс і можлива стоянка. На другому повороті праворуч на мису ПБ серед великих кущів глоту є ще одна непогана стоянка. Між с.Бечаль та с.Чудви – меандри і початок крейдових берегів. В районі натяжного мосту (с.Чудви) – дуже мальовничий ЛБ. Від мосту до с.Базальтове – стоянок багато (на лугах). У с.Звездовка можно купити молока (русло підходить до хат). Далі – нецікаві меандри.

У с.Базальтове треба сходити пішки до місцевої визначної пам'ятки «Базальтові стовпи» (бувший кам’яний кар‘єр з озером). Найкраще місце на ПБ для початку ходьби до пам'ятки – навпроти острова.

В с.Злазне – з/б міст. Далі (через 1-2 км) за правим поворотом непогане місце для ночівлі на мису луга ЛБ (кущі з квітами), але близько до села. Ми пішли далі і заночували за останньою хатою на ЛБ під сосняком. Від ріки до лісу тут треба трохи потаскати речі по кущах на гірку, але місце мальовниче. Орієнтир чалки – перед правим поворотом русла на 160 град., де річка відходить від соснового лісу. За цей день пройшли 27 км.

05.05.16. Далі ріка Горинь підходить к липовому бору на кручі ПБ і починає меандрувати. В с. Збуж можна сходити в крамницю (зупинитися треба за 1 км перед залізним а/мостом перед правим поворотом). За селом починаються меандри по лугах, де ми знайшли дуже красиву стоянку на ПБ. Орієнтир – маленька окрема круча на ПБ, поворот русла праворуч, початок кручі на ЛБ, кущі верболозу в маленькій долині ПБ. За цей день пройшли 16 км.

06.05.16. Далі Горинь продовжує вихляти серед лугів, кручі - до 5 метрів, стоянку знайти – не проблема. Проблеми починаються після с.Комарівка – береги, які поросли верболозом та вільхою, знищені бобрами, вийти не можна. За 2-3 км до с.Степань з’являються луги та виходи на зелені галявини. Орієнтир нашої стоянки на ПБ - поодинокі груші біля порожнього загіну для корів (тільки в Україні на лугах ростуть величезні груші). За цей день пройшли 21 км.

07.05.16. До с.Степань – мальовничі луги та гарні стоянки. В селі на ЛБ - дивний залізний міст через непомітний струмок на лугу, незрозуміла церква «з полумісяцями» на куполах. Далі від с.Одринки до с.Кричільська – стоянок нема. Пройшли три дерев’яних міста. Кількість рибалок вказувала на близькість автотраси «Київ-Ковель». З’явилися мальовничі луги з поростю кущів та дерев на мисах, які омивала звивиста річка. Стоянку (потребує розвідки) знайшли на лугу кручі ЛБ за заплавним ліском на лівому повороті не доходячи до ЛЕП. Тут прийшлося прорубати прохід в кущах, щоб продертися на кручу. За цей день пройшли 24 км.

08.05.16. Вранці через пару км ходу на ПБ побачили стіл з лавками і можливу стоянку. Перед мостом річка пробила нове русло і відокремила острів, порослий лісом. За з/б мостом автотраси на ЛБ можна закінчити похід (рибалки казали, що є з’їзд з мосту на луг), але ми пішли далі до с.Антонівка і за залізничним та перед дерев’яним мостами на мальовничому лугу ЛБ закінчили маршрут. Тут нас чекали знайомі з трактором та причепом (097 4514726 Микола), щоб підвезти на залізничну станцію «Антонівка». За останній день пройшли 11 км. Всього за похід – 163 км.

Викидання

09.05.16. Поїздом 142, який відправляється з Антонівки в 04-12 ми прибули до Києва в 10-20 того же дня.

4. Харчі та раціон харчування

Перед подорожжю всю провізію закупили по розкладці (см. Меню одного дня похода - памятка на www.poezdnik.kiev.ua)

5. Бюджет походу - біля 800 грн/людину. Курс - 26 (у минулому році 22) грн/дол.

6. Корисні поради

Треба раніше вставати, менше брати в походи барахла, більше цукерок та вишневого варення для млинців!

Звіт викладений 07.06.2016 р. Автор - Поєзднік Сергій, тел. в Києві — 450–5910, e-mail: poezd@i.com.ua, сайт: www.poezdnik.kiev.ua - «Водний туризм України»