Новини  Форум  Річки  Озера  Моря  Пам'ятка  Словничок  Радіація  Посилання  Для листів
 

Тетерів

(с.Висока Піч - с.Високий Камінь)
липень 2014р.


Опис водного туристичного маршруту
на www.poezdnik.kiev.ua.


Відеофільм можна подивитися тут
Відео: Тетерів-2014Piccy.info - Free Image Hosting

Ще з осені минулого року я планував байдарочний похід знову по Чорному морю. Цього разу мене цікавило північне узбережжя Керченського півострова, а саме так звані Генеральські Пляжі. Та не судилося - окупація Росією Криму ці плани скасувала.

Як любитель гарних краєвидів, скель, води та іншого я вибрав мандри річкою Тетерів. Виходячи зі своїх критеріїв, я вибрав ділянку річки від села Висока Піч до села Городське. І мої сподівання підтвердились. Можна без сумніву сказати, що Тетерів чи не одна з найбільш мальовничих річок України. Певним замінником Криму став затоплений гранітний кар’єр у кінці маршруту.

Під’їзд до місця збору байдарок досить простий: із автостанції Київ, що на Залізничному вокзалі, маршрутка Київ-Хмельницький за 80 грн. доставить вас просто на річку. Треба попросити водія висадити вас відразу за мостом через Тетерів у селі Висока Піч. Праворуч буде дуже зручне місце для стапеля.

Piccy.info - Free Image Hosting

Завдяки виходам на береги гранітних порід річка має безліч гарних мальовничих стоянок і прекрасних краєвидів.

У червні та на початку липня 2014 року випало немало дощів, тому Тетерів був повноводним.

У засушливі роки річка мілка, тому буде більше проводок та інших незручностей. Але цього року нас приємно вразила течія, яка робила річку доволі живою. Швидкість води місцями досягала шести кілометрів за годину.

Десь за півгодини після старту праворуч виникне дуже мальовниче місце: гарні сосни своїм корінням утримують піщаний пляжик. Метрів за 50 просто від цього місця проходить автотраса. Тут колись було КПП якоїсь військової частини, а зараз починається дорога до колишнього військового містечка. Але це не завадить вам тут зробити гарну стоянку, якщо вас застане вечір.

Piccy.info - Free Image Hosting

Власне десь із цієї місцевості по берегам з’являються окремі гранітні скелі. Далі течія спиняється, бо дається взнаки Тригірське водосховище.

Одразу за Новою Руднею річка входить у низький мальовничий гранітний каньйон. Ця місцевість дуже нагадує карельські краєвиди. Чудова стоянка із прекрасним видом на протилежний гранітний берег знаходиться праворуч. На лівому березі також є мальовничі місця, але там буває багато відпочивальників.

Метрів за 50 за течією із цього ж боку знаходиться вироблений гранітний кар’єр, який зараз являє собою затишну затоку Тетерева. Всі ці береги вкриті гранітним камінням, що поросло мохом. Зверху берези та сосни надають цій місцевості карельського шарму. Не їдьте у Карелію, це дорого. Їдьте сюди, це дешевше і патріотичніше!

Piccy.info - Free Image Hosting

Із цієї стоянки можна сходити у село Тригір’я та місцевий монастир, де зберігається чудотворна ікона Богородиці.

Тут же, за 15 хвилин ходьби дорогою, яка йде перпендикулярно до траси, ви потрапите на озеро, - ще один покинутий затоплений гранітний кар’єр із достатньо прозорою водою, де можна попірнати зі скель. На шляху неподалік дороги видно мальовничий місцевий Стоун Хенджик.

За годину веслування від стоянки мальовничою місцевістю ви дістанетесь Тригірської греблі. Обнос праворуч. Він достатньо складний. На цю подію заплануйте трохи часу. Тут, ліворуч від греблі, можна буде побачити тренування альпіністів на місцевих скелях та помилуватись 600-літнім дубом. Після подолання греблі можна повправлятись у веслуванні на бурхливій шивері. Правда це стосується лише повноводної річки.

Piccy.info - Free Image Hosting

До автомобільного мосту в Денешах течія досить суттєва. Далі заповільнюється, бо воду підпирає чергова гребля села Тетерівка. Але до неї у селі Перлявка буде ще один невеличкий обносик. Дорога через цей низький міст веде на військовий полігон.

За кілометр від мостика у самому кінці великого острова розташована гарна байдарочна стоянка із піщаним пляжиком, великою галявиною та гіллястим дубом.

Piccy.info - Free Image Hosting

Стати на стоянку можна також праворуч від острова на березі полігону.

На острові стоянка ізольована від автотуристів та є достатньо відлюдною. Без людей вона заростає травою, на пляжі може скупчитися трохи водоростей, але 10-20 хвилин роботи з очистки території (не міського сміття, а "натюрліха") дасть вам моральне право насолоджуватись усіма благами водного відпочинку: вода, сонце, тінь, пляж, крислатий дуб та гарний вигляд на схід сонця та вечірню зорю. Багато білих грибів. Тут мешкає і господар цієї частини острова – старий метровий вуж. Не лякайте його і він не буде лякати вас.

Настійливо рекомендую зупинитись тут на декілька днів. За продуктами та водою недалеко сходити байдаркою назад до Перлявки. Вам не доведеться хвилюватися про дрова тут та впродовж усього маршруту, адже їх скрізь є вдосталь.

Обов’язково виділіть години чотири на відвідання чи не найбільшого водоспаду у центральній Україні на річці Гнилоп’ять. Байдаркою треба перебратись на правий берег і звідти за хвилин 20-30 побачите одне із захоплюючих «чудес» цього походу. На мапі або Ґуґлі знайти водоспад просто – десь за 5 км. від гирла Гнилоп’яті він позначений як міст після розливу-загати.

Цей водоспад не є розкрученим туристським місцем України, оскільки він знаходиться на військовому полігоні. Але в основному військових навчань тут не буває і тому мандрівка достатньо безпечна. Хоча, звичайно, не потрібно зайвий раз провокувати толерантних військовиків своєю непродуманою поведінкою.

Нам пощастило – початок літа був щедрим на дощі, тому водоспад мав вигляд місцевої Ніагари

Piccy.info - Free Image Hosting

Дорогою назад можете натрапити на військовий макет якогось аула чи села, де вояки деколи проводять свої навчання.

Рухаємось далі. Десь за два кілометри від острова для того, щоби життя на здавалось надто гламурним, на вас чекає обнос Тетерівської греблі. При підході байдаркою надто близько до неї не треба мешкати, як необачно зробили мої супутники, бо вода може затягнути вас на небезпечний водоспад.

Piccy.info - Free Image Hosting

Обнести греблю з правого боку досить не складно.

Хвилин за двадцять від греблі праворуч впадає річка Гнилоп’ять. Якщо ви не потрапили на водоспад на Гнилоп’яті із острова, то можна це зробити по самій річці, пройшовши нею байдою десь годину угору. Там також багато гарних стоянок, але ставати треба з лівого берега, не на полігоні.

Перед самим Житомиром навпроти центрального пляжу, якщо проплисти біля кілометра вгору річкою Гнилоп’ять, ліворуч ви знайдете ще одну спокійну велику стоянку. Це занедбаний пляжик одного із колишніх піонерських таборів.

Piccy.info - Free Image Hosting

Прохід Житомира несе певні труднощі – у межах міста існує три дамби, тобто обноси. Краще планувати перехід через місто у два етапи, бо три переноси за день є достатньо обтяжливим моментом. Не потрібно боятися стоянок у Житомирі, оскільки там безліч пристойних, навіть чарівних місць для відпочинку. Саме місто із каньйону ви і не побачите. Зате помилуєтесь гарними гранітними берегами, побачите високу скелю «Голова Чацького», не того, що «Горе от ума», а польського просвітителя Тадеуша Чацького. Колись провулок з такою назвою і вів саме до цієї скелі, що знаходиться ліворуч перед самою першою дамбою.

Piccy.info - Free Image Hosting

Ця дамба є найбільшою у Житомирі. Вона утримує водосховище, із якого місто бере воду. Тому дамба є стратегічним об’єктом. Треба буде порозумітись із охоронцем, щоби пропустив вашу обносну процесію через браму. Сам обнос є найважчим на маршруті. Але краса вимагає, як мінімум, трохи поту.

Другу житомирську дамбу слід обнести також ліворуч по території ТЕЦ, для чого також потрібно буде домовитись із місцевими охоронцями. Для любителів труднощів можна обнести байдарки і з правого боку, - там кращий вигляд на дамбу. Цей краєвид у мене асоціюється із обкладинкою альбому Animals гурту Pink Floyd (ця ремарка для тонкого прошарку меломанів; на жаль на фото не видно цієї ТЕЦ із трубами; будете на місці – побачите).

Piccy.info - Free Image Hosting

Третю дамбу також обносимо зліва. Вона є найменшою із житомирських і не займе багато часу. Але для любителів повного екстріму її можна подолати як великий поріг. Звичайно це тільки для надувних байдарок або катамаранів, у повну воду та попередньо оглянувши перепону з берега.

Piccy.info - Free Image Hosting

Наступна дуже гарна стоянка знаходиться аж після села Левків (наголос на другий склад). У межах цього села є три пороги. Останній за високої води внесе трохи драйву у ваше життя. Але коли вода низька, то доведеться трохи потрудитись при проводці байдарки через ці та інші пороги.

Від останнього порогу до наступної стоянки менше двох кілометрів. Вона відкриється відразу після стрімкого лівого повороту, - ви побачите піщаний пляж і величезну поляну, де можна поставити безліч наметів.

Piccy.info - Free Image Hosting

Зупинитись тут на пару днів потрібно і тому, що тут за п’ять хвилин ходьби у північному напрямку шумить гарненький водоспад, що живиться струмком із довгого яру.

Piccy.info - Free Image Hosting

У західній частині стоянки мальовничо розкидані плоскі скелі і біля них «райське дерево» - яблуня із маленькими червоними яблучками, що якраз достигають до кінця липня. У цій частині колись була стежка до села Левків, але вона заросла кропивою. Щоби спокійно потрапити у село, необхідно йти дорогою вгору і далі ліворуч через ліс. Воду потрібно набирати не у селі, а по дорозі до нього, - коли із лісу вийдете нагору, та дорогою понад лісом метрів за двісті будуть прилісові берези. Перед ними доріжка у ліс. Там метрів за 50 знайдете джерело із чистою смачною водою. Навіть селяни приходять сюди по цю воду, у якій, як вони стверджують, є іони срібла.

Швидше добратися до села можна по правому березі, подолавши річку байдаркою а в межах села бродом через поріг. Навпроти стоянки розлігся достатньо дикий великий ліс, у якому після дощів є багато грибів.

У низьку воду по всій річці буде багато мілин та поріжечків, які варто проходити, або проводити обережно, бо дно може бути вкритим гострим камінням. У Харитонівці міст, який у високу воду потрібно обнести праворуч, у засушливе літо можна пройти під ним. У Стрижівці маленький обнос, або проводка.

Далі по маршруту до Коростишева також багато стоянок. Є вони і у самому місті. Тут красивий правий берег, де часто стоять різні молодіжні наметові табори. У кінці Коростишева воду підпирає гребля, ще один не обтяжливий обнос праворуч. При низькій воді до об’їздної дороги декілька мілин-шивер.

За сім кілометрів від коростишівського автомобільного мосту на вас чекає ще одна дуже приваблива стоянка у межах хутора Високий Камінь. ЇЇ шукати не потрібно, вона сама вас знайде. Ліворуч ви побачите, власне, високий величезний плоский камінь, що чимось нагадує таке ж каміння у Криму на Тарханкуті.

Piccy.info - Free Image Hosting

За каменем - пляжик із чистим, майже білим пісочком. Вище каменя прекрасна поляна, «де сосни пахнуть ладаном», а їхні крони співають свою заспокійливу пісню. Там стоїть столик із лавками, є кострище. Можна поставити намети і насолоджуватись красою кілька днів. Для дітей якісь добрі люди на сосні повісили довгий канат-гойдалку.

Хвала місцевій громаді, яка відстояла це місце у судах від прихватизації спритними ділками!

Намети можна поставити і внизу вздовж піщаної смуги, а можна і далі на полі. Правда вночі унизу трохи більше комарів. Магазина у селі немає. За продуктами люди ходять у сусіднє село Городське, яке насправді називається Горецьке, але колись було неправильно зафіксоване у топонімічній документації.

Трохи більше як за два кілометри у Горецькому буде міст, який у високу воду треба буде обнести зліва. Там, до речі, у сосновому гайку є ще одна пристойна стоянка, головна перевага якої у близькості магазина. Десь за кілометр в сторону лісу розташований чоловічий монастир із доволі оригінальною архітектурою. Дорога ліворуч веде до гранітного кар’єру та села Новогородецьке.

Коли вода низька то доцільніше буде провести байди попід мостом, але знадобиться два чоловіка, оскільки з іншого боку моста буде півметровий перепад висот. При середній воді можна спробувати пройти під середнім прольотом із маленьким стрибком у кінці.

Далі до Радомишля обносів не спостерігається.

Але мене цікавила хоча б примарна можливість знайти замінник кримських красот, тому кінцевою точкою маршруту я вибрав озеро з мальовничими кам’яними берегами та соснами по периметру. Це затоплений колишній гранітний кар’єр. Достатньо прозора трохи бірюзова вода сягає 15 метрів у глибину. Тут є скелі від 1 до 7 метрів для пірнання у воду . Сміливці на високій скелі стрибають ще й із вищого місця – залазять на сосну.

Piccy.info - Free Image Hosting

Головним орієнтиром шляху із річки Тетерів до озера є високовольтна лінія електропередачі (ЛЕП), яку ви побачите пройшовши біля двох кілометрів від горецького моста. ЛЕП йде до трансформаторної підстанції, що живить місцеве гранітнопереробне підприємство, біля якого, власне, і знаходиться озеро. По дорозі із річки вам трапиться ще одне озеро, але воно занехаяне і не привабливе.

Пречудова спокійна стоянка розміщена на низькому березі навпроти скель на південному березі озера.

Piccy.info - Free Image Hosting

Від річки до неї десь із 500 метрів, але 5-10 хвилинний перенос байдарок буде вартим відпочинку на цій перлині маршруту. Тут є і скелька для пірнання, і захід в озеро через коріння дерева на велику кам’яну плиту, що занурена по коліна у воду. Як з’ясувалося, це панель-дах колишньої кам’яної будочки працівників кар’єру. Ліворуч під водою вона має вхід. Так що і для діґерів-дайверів тут буде цікаво.

Piccy.info - Free Image Hosting

Правда ця стоянка має деякі недостатньо приємні несподіванки. Вночі починає діяти гранітно-переробний завод, для якого дешевший нічний тариф на електроенергію є дуже вигідним. Гуркіт обладнання та виття БЄЛАЗів, що підвозять каміння із діючого кар’єру, який розміщений неподалік, потрібно сприймати по-філософськи, - вважайте що це виверження місцевого вулкану, у підніжжі якого ви розташувалися.

Piccy.info - Free Image Hosting

Найприкрішим від цього вулкану може бути попіл (пил), який за східного вітру осяде на дерева та надасть листю брудного вигляду. Але в основному пилюка на озеро не потрапляє.

Сам діючий кар’єр є дуже великим та глибоким. Через деякий час, коли він закриється і поступово затопиться, тут буде прекрасне озеро, глибиною метрів із тридцять.

У магазин йти, знову ж таки, у Горецьке біля пів години.

На озері у будні дні немає багато людей, а вихідних краще уникати, хоча при правильному виборі місця стоянки люди не докучатимуть.

Облаштували озеро бесідкою, туалетом та місцем для сміття робітники гранітного заводу. Правда і тут жлобство окремих громадян бере своє – сміття розкидають усюди. Так що для гарного світосприйняття доведеться вам трохи прибрати свою територію. Це стосується не тільки цього місця, але й усіх зон відпочинку в Україні.

Озеро мені настільки сподобалось, що в середині серпня я знову сюди навідався з наметом та без байди на декілька днів. Тут можна просто сидіти над озером і дивитися на красу його берегів.

Від’їжджати звідси можна, або попередньо домовившись зі своїм транспортом, або тут же домовитись із кимось із автотуристів, щоби довезли вас через село Новогородецьке (94-й км. від Києва) на трасу Київ-Коростишів. Там дуже часто ходять маршрутки на Київ (ст. метро Житомирська), або на Житомир, - кому куди. Відстань від озера до траси становить 4 км.

Piccy.info - Free Image Hosting

Для користувачів соціальних мереж більше фото можна подивитися тут
Facebook - Тетерів

Опис зробив Святослав Заставський (Київ) (067)181-6856

На www.poezdnik.kiev.ua - «Водний туризм України» викладено 5.11.2014 року.

   
Водний туризм України
2002